تخفیف طراحی سایت فقط تا پایان این هفته

چرا وب سایت شما فروش کمی دارد یا اصلا فروش ندارد؟

  • 5 آذر 1400
افزایش فروش اینترنتی

اگر وب سایت شما فروش خوبی ندارد یا اصلاً فروش ندارد و تقریبا نا امید شده اید نگران نباشید. در این ویدئو ابتدا تشخیص می دهیم که مشکل کار از کجاست و در انتها چند پیشنهاد خوب برای شما ارائه می‌دهم که مسلماً در این زمینه به شما کمک می کند.

من رضاخانی هستم و در این ویدئو قرار است به اولین و رایج ترین سوال دیجیتال‌مارکتینگ جواب بدهم.

 "چرا وب سایت من فروش ندارد؟"

شاید در ابتدا این جواب ها را در ذهن خود مجسم کنید:

  • شاید وب سایت بدی دارم
  • شاید محصولم مناسب نیست 
  • شاید تعداد محصولات من زیاد نیستند
  •  شاید کسب و کار من دچار مشکل شده است

 

اما در حقیقت رایج ترین دلایلی که باعث می شوند یک وبسایت عملکرد خوبی نداشته باشد این موارد هستند:

  1. میزان ترافیک وب سایت کافی نیست
  2. پیشنهادی که وب سایت شما برای مشتری ارائه می دهد به اندازه کافی قانع کننده نیست
  3. یک یا چند عامل مسدود کننده در وب سایت وجود دارد

در واقع کاری که باید انجام دهیم این است که با استفاده از گوگل آنالیتیکس تشخیص بدهیم که کدام یک از این موارد در عملکرد نامناسب وبسایت شما بیشتر موثر است. پس اگر تاکنون از این ابزار استفاده نکرده اید، ابتدا سعی کنید با یک دوره آموزشی گوگل آنالیتیکس، با نحوه کار کردن با این ابزار آشنا شوید تا بتوانید رفتارهای کاربران وب سایت خود را آنالیز کنید.

 

شاید ترافیک وب سایت کافی نیست

 اولین دلیل این است که شاید وبسایت شما ترافیک کافی دریافت نمی کند.  فرض کنید ماهیانه به طور میانگین هزار نفر از وب سایت شما بازدید می کنند. مسلماً تمام این افراد از وبسایت شما خریدن می‌کنند و تنها تعداد کمی از آنها به خریدار تبدیل می‌شوند که در علم دیجیتال مارکتینگ به آن نرخ تبدیل می گویند. نرخ تبدیل در بهترین شرایط چیزی حدود ۲ درصد است.

حال تصور می‌کنیم که نرخ تبدیل در وب سایت شما همان دو درصد باشد در واقع  یعنی در ماه تنها ۲۰ نفر از هزار نفر تبدیل به خریدار میشوند. که مسلماً فروش خوبی نیست . پس باید چه کار کنیم؟ یکی از کارهایی که می‌توان انجام داد این است که میزان نرخ تبدیل را افزایش دهیم که به شدت کار دشواری است اما کار ساده تر این است که میزان ورودی وب سایت را افزایش دهیم .  که برای این کار دو روش کلی وجود دارد.

 یا باید از تبلیغات کلیکی ماننده گوگل ادوردز یا تبلیغات یکتانت استفاده کنیم و یا باید بر روی سئو وب سایت و ورودی ارگانیک تمرکز کنیم. 

 

شاید کاربران سایت شما به اندازه کافی برای خرید قانع نشده اند

دومین دلیل پایین بودن میزان فروش وبسایت این بود که شاید وبسایت شما نتوانسته یک پیشنهاد قانع کننده به خریدار ارائه دهد و او را ترغیب به خرید کند. اکنون شاید این سوال برای شما پیش بیاید که این مسئله را از کجا شناسایی کنیم؟

برای شناسایی این مسئله لازم است سه معیار را در گوگل آنالیتیکس بررسی کنیم.

Bounce rate:  درصد افرادی که وارد وبسایت شما شده‌اند اما بدون اینکه کار خاصی انجام دهند وب سایت شما را بسته اند

Avverage Session duration:  میانگین مدت زمان حضور هر کاربر در وب سایت شما

Page per session:  تعداد صفحاتی که به طور میانگین توسط هر کاربر بازدید شده است

حال اگر میزان BC بیشتر از ۶۰ درصد باشد به این معنی است که مردم  ارتباط خوبی با وب سایت شما برقرار نکرده‌اند.  در واقع شاید میزان ترافیک وب سایت شما به اندازه کافی زیاد باشد اما  ظاهر وب سایت یا محتوای مطالبی که روی وب سایت منتشر کرده اید به اندازه کافی برای مردم جذاب نبوده است. اگر میانگین مدت زمان حضور کاربر در وب‌سایت کمتر از یک دقیقه و نیم باشد باز به این معنی است که کاربر ارتباط خوبی با وبسایت شما برقرار نکرده است. یا حتی اگر تعداد صفحات بازدید شده هر کاربر کمتر از دو صفحه باشد باز هم باید نگران نباشید چرا که وب سایت شما به اندازه کافی برای کاربر جذاب نبوده است.

 

 حال اگر وب سایت شما نتوانسته کاربران را به خرید ترغیب کند، به شما پیشنهاد میکنیم ویدئو 10 اقدام ضروری برای افزایش اعتماد کاربران به فروشگاه اینترنتی را مشاهده کنید. چرا که در یک ویدئو 7 دقیقه ای یاد میگیرید که چگونه اعتماد کاربران را نسبت به وبسایت خود جلب کنید. 

 

شاید یک یا چند عامل مسدود کننده در وب سایت وجود دارد

سومین دلیل کاهش میزان فروش وبسایت این بود که شاید یک یا چند عامل مسدود کننده در وب سایت وجود داشته باشد. 

عامل مسدود کننده چیست ؟

به طور خلاصه هر چیزی که کاربر را از خرید خود منصرف کند یک عامل مسدود کننده است.  به عنوان مثال اگر در زمینه پوشاک فعالیت می کنید یکی از عامل های مسدود کننده می تواند این باشد که محصول را در زاویه های مختلف به کاربر نمایش نداده باشید  زیرا در این صورت کاربر نمی تواند محصول را به خوبی بررسی کند. یا حتی یک عامل مسدود کننده دیگر می‌تواند این باشد که آن پوشاک بر روی مانکن تصویربرداری نشده باشد، چرا که در این صورت هم کاربر نمی تواند نحوه قرارگیری آن لباس را بر روی تن خود تجسم کند.

حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که به عنوان یک کاربر وارد وبسایت خودتان شوید و تمام عوامل مسدود کننده را شناسایی و برطرف کنید. 

البته عوامل مسدود کننده صرفاً مربوط به معرفی محصول نمی‌شود حتی یکی از عوامل مسدود کننده می تواند نداشتن ضمانت بازگشت وجه یا رایگان بودن هزینه ارسال باشد پس وب سایت تان را از جهات مختلف بررسی کنید.

 

اگر نمیدانید در کسب و کارتان چه مواردی میتوانند به عنوان یک عامل مسدود کننده مانع از خرید کاربران شوند، ویدئو 5 اشتباه مهلک در صفحه جزئیات محصول که میزان فروش را کاهش می دهند را به شما توصیه میکنیم. مشاهده این ویدئو تنها 4 دقیقه زمان میخواهد.

 

 

از فروشگاه اینترنتی خودتان راضی نیستید؟

اگر برای کسب و کارتان یک فروشگاه اینترنتی طراحی کرده اید اما از آن راضی نیستید، کافی است یک نگاه اجمالی به صفحه ساخت فروشگاه اینترنتی بیاندازید. در این صفحه به تمام چالش ها و نکاتی که باید در طراحی فروشگاه اینترنتی رعایت کنید، رسیدگی شده است

دیدگاه خود را بنویسید :