تخفیف طراحی سایت فقط تا پایان این هفته

گوگل آنالیتیکس چیست؟ تاثیر گوگل آنالیز در افزایش فروش چیست؟

 • 9 اسفند 1399
ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیز چیست؟

گوگل آنالیتیکس یا به اصطلاح گوگل آنالیز یک ابزار تحلیلی است که توسط شرکت گوگل ارائه شده است. به زبان ساده از این ابزار می توان برای بررسی وبسایت ها و تحلیل عملکرد آنها استفاده نمود. یکی از نکته هایی که باعث شده است این ابزار آنالیز گر امروزه طرفداران زیادی داشته باشد، این است که کار کردن با آن به شدت آسان و البته رایگان است.
اگر به عنوان یک مدیر وب سایت مایل هستید تا کسب و کار اینترنتی شما قوی شود و به سوددهی برسد، لازم است تا به صورت مدام آن را بررسی نمایید. برای این کار امروزه ابزار های مختلفی به صورت رایگان و غیر رایگان به بازار ارائه شده اند که می توان از آنها بهره برد، اما در این میان گوگل آنالیتیکس جایگاه ویژه ای دارد. اگر بخواهیم یک نگاه کلی به کارکرد گوگل آنالیتیکس داشته باشیم، باید بگوییم که از این ابزار می توان برای بررسی آمار مشاهده کنندگان سایت استفاده کنیم. در واقع آماری که این سرویس در اختیار ما قرار می دهد شامل بررسی رفتار کاربران، میزان بازدید های هر لینک، صفحه و ...، زمان حضور کاربران در سایت و مواردی از این قبیل می باشد.

 

گوگل آنالیتیکس چه کاربردی دارد؟

 اطلاعاتی که از این ابزار به دست می آید را می توان به صورت زیر طبقه بندی و بهره برد: 

 • در بازه های ماهانه، روزانه، سال و ... چند نفر از سایت شما بازدید نموده اند؟
 • افرادی که وارد سایت شما می شوند، چه مدت زمان در آن باقی می مانند؟
 • آیا محتویات و مطالب وب سایت شما جذاب است تا کاربران را به سمت خود جذب نماید؟
 • بیشترین بازدید های وبلاگ شما از چه لینک هایی بوده است؟
 • کدام مطالب در سایت شما بیشترین بازدید را به خود اختصاص داده اند؟
 • بیشتر بازدید کنندگان سایت شما از چه کشورهایی می باشند؟
 • چه میزان از بازدیدکنندگان در سایت شما به عنوان یک عضو و مشتری ثبت نام نموده اند؟
 • و ....

 

بخش های اصلی گوگل آنالیتیکس:

وقتی یک اکانت در گوگل آنالیز ایجاد کرده و وارد آن می شوید، با تصویری همانند تصویر زیر روبرو خواهید شد. 

در این بخش می توانید تمام گزارش های گوگل آنالیتیکس را مشاهده کنید

بخش Home:  با استفاده از این بخش قادر به دسترسی سریع به تمام اطلاعات و گزارش ها خواهید بود. اگر قصد دارید تا یک گزارش کلی در خصوص وب سایت خود داشته و وضعیت سایت خود را بررسی کنید، می توانید از گزارش های مختلف این بخش بهره ببرید.

 

بخش Real Time: بروزترین آمار سایت خود را از این بخش می توانید مشاهده نمایید. از این قسمت می توانید ، تعداد دقیق کاربران فعال، میزان بازدید های در ثانیه هر صفحه و مواردی از این قبیل را بررسی کنید. باید در نظر داشته باشید که این بخش برای بررسی موقعیت مکانی کاربر، ترافیک لحظه ای و رویداد های لحظه ای بسیار مفید است. شاید بهترنی کاربرد این بخش زمانی باشد که شما یک کمپین تبلیغاتی اجرا کرده اید و تمایل دارید به صورت لحظه ای وضعیت ورودی های سایت خود را بررسی کنید

 

بخش Audience: از اطلاعات این قسمت می توانید بررسی نمایید که مخاطبان و کاربران وب سایت شما چه افرادی هستند و در خصوص موقعیت جغرافیایی، جنسیت و مواردی از این قبیل اطلاعات لازم را به دست آورید. 

 

بخش Acquisition: شاید جذاب ترین و پرکاربردترین گزارش گوگل آنالیز، همین بخش acquisition یا همان جذب باشد. در این بخش میتوانیم متوجه شویم که هر کدام از کاربران سایت از چه منابعی وارد سایت شده اند.

 

بخش Behavior : گزارش behavior به این سوال ما جواب میدهند که فعالیت کاربران در سایت ما به چه صورت است. در این قسمت قادر خواهید بود تا رفتار کاربران و مسیری که انها پس از ورود به سایت طی نموده اند را مشاهده کنید

 

بخش Conversions: نرخ تبدیل وب سایت شما از این قسمت قابل رویت است. لذا به راحتی قادر خواهید بود که بررسی نمایید بازدهی و عملکرد وب سایت شما تا چه میزان خوب بوده است. این قسمت برای سایت های فروشگاهی یا خدماتی گزینه خوبی است. افرادی که کمپین های تبلیغاتی برگزار می نمایند از تقسیم تعداد بازدید بر goal های ثبت شده این بخش می توانند میزان نرخ تبدیل یا موفقیت در فروش آنلاین خود را ارزیابی نمایند.

 

 

گوگل آنالیتیکس چگونه به این همه اطلاعات در سایت ما دسترسی پیدا می کند؟

با توضیحاتی که در بالا عنوان شد، شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که گوگل آنالیتیکس اطلاعات خود را چگونه به دست می آورد و از چه طریقی فعالیت می نماید؟ در ساده ترین حالت باید بیان داشت که ابزار هوشمند فوق، با قرار دادن چند کد ساده در وب سایت شما، اطلاعات کاربران را دریافت نموده و آنها را ذخیره می نماید. وقتی کاربر از سایت شما خارج می شود، اطلاعات مذکور همگی به سرور ارسال شده و در بانک اطلاعاتی آن قرار می گیرند. با آگاهی های به دست آمده می توان سایت ها را بر اساس اقدامات کاربر، میزبان بازدید منحصر بفرد، میزان نمایش ویدیو و مواردی از این قبیل طبقه بندی کرد.

 

چرا مدیران سایت باید دوره آموزش گوگل آنالیتیکس را بگذرانند؟

با توضیحاتی که تا به اینجا ذکر شد، می توان متوجه اهمیت و جایگاه Google Analytics برای بهبود وب سایت شد اما برای آنکه بتوانیم سایت خود را از دید موتورهای جستجو ارتقا داده و به درخواست های بیشتری از سمت کاربران پاسخ دهیم لازم است تا با نیازهای آنان بیشتر آشنا شویم، با این توضیح لازم است تا شما بدانید مشتری و بازدیدکننده شما دنبال چیست؟ چه رفتاری داشته و چرا از سایت شما بدون خرید خارج شده است؟ پاسخ این سوالات به راحتی با ابزاری چون گوگل آنالیتیکس قابل ارائه است.

اگر بخواهیم به صورت فنی تر به این قضیه نگاهی داشته باشیم، باید بیان داشت که کسب و کارهای آنلاین و به خصوص فروشگاه های اینترنتی برای موفقیت نیاز به یک تحلیلگر دارند که به صورت دوره ای فعالیت های آنان از لحاظ بازاریابی و ... را بررسی نماید. گوگل آنالیز می تواند این امکان را برای افراد فراهم آورد تا بدون دغدغه به اطلاعات مد نظر خود دست یابند. لذا اگر قصد دارید تا در زمینه بازاریابی دیجیتال پیشرفت نمایید، لازم است تا حتما به ویژگی ها و فاکتور های این ابزار توجه ویژه ای داشته باشید. از جمله مزایای مهم ابزار تحلیلگر فوق می توان به موارد زیر اشاره نمود: 

 • مدیران وب سایت ها می توانند برای بررسی بازدید های روزانه از آمار این ابزار استفاده نمایند تا نتیجه کمپین های تبلیغاتی خود را مشاهده کنند.
 • مدیران وب سایت های می توانند با بررسی این ابزار متوجه شوند که بیشتر بازدیدکنندگان آنها از چه شهر و یا با چه جنسیتی وارد سایت شده اند لذا میزان اثربخش تبلیغاتی یا تغییر سیاست عملکردی در یک منطقه خاص را بررسی کنند.
 • اگر از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده می کنید، راحت می توانید متوجه شوید که مخاطبان شما بیشتر به دنبال چه مطالبی در سایت شما بوده اند و آیا محتویات سایت شما توانسته آنها را جذب نماید یا سریعا از سایت خارج شده اند؟
 • با این ابزار به راحتی می توانید بررسی کنید که آیا ورودی سایت بیشتر از موبایل بوده یا کاربران شما اکثرا از کامپیوتر استفاده می نمودند، لذا بر طراحی و واکنش گرایی سایت خود برای دستگاه های پرطرفدار می توانید تمرکز بیشتری داشته باشید.

 

 

اصطلاحات رایج گوگل آنالیتیکس:

کار با گوگل آنالیتیکس دشوار نیست اما اگر دانش فنی کامپیوتری ندارید، برای اینکه بتوانید از این ابزار بیشترین بهره وری را داشته باشید، لازم است تا با  واژگان تخصصی آن آشنا باشید. لذا در ادامه برخی از اصطلاحات مهم این ابزار که برای کار کردن با گوگل آنالیز،  آشنایی با آنها ضروری است به همراه توضیحات آنها لیست شده اند که می توانید مطالعه نمایید:

اگر با این اصطلاحات آشنا شوید، راحت تر میتوانید آمارهای گوگل آنالیتیکس را تحلیل کنید

دوره‌ه (Session): دوره یا سشن به مدت زمانی گفته می‌شود که کاربر به صورت فعال با وب‌سایت شما در ارتباط است. تمام اطلاعات در مورد تعاملات کاربر (تعداد صفحاتی بازدیدی، رویدادها، میزان خرید و ...) در طی یک دوره حساب می‌شوند. دوره‌ها معمولاً بعد از 30 دقیقه عدم تعامل کاربر با وب‌سایت یا برنامۀ شما بسته می‌شوند و در صورت بازگشت کاربر، یک دورۀ جدید باز خواهد شد.

کاربر (User): افرادی که حداقل یکبار در وب‌سایت حضور داشته‌اند، جزو کاربران شما محسوب می‌شوند. یک کاربر میتواند چندین Session ایجاد کند. به عنوان مثال اگر یک فرد وارد سایت شما شود و از 5 صفحه شما بازدید کند، در واقع یک user خواهیم داشت و پنج عدد session.

بازدیدکنندگان (Visitors): بازدیدکنندگانی که به وب‌سایت شما سر زده‌اند. در واقع همان user های شما هستند و  به دو دسته تقسیم می شوند: بازدیدکنندگان جدید (New Visitor) و بازدیدکنندگان تکراری (Returning Visitors)

Bounce rate (نرخ پرش): نشان دهنده میزان کاربرانی است که به سایت شما وارد می شوند اما بدون اینکه وارد صفحه دیگر شوند و مطلب دیگری را در سایت شما مطالعه نمایند از آن خارج می گردند.

Exit page (نرخ خروج از صفحه): صفحه ای را نشان می دهد که کاربران از آن طریق از سایت شما خارج شده اند. در واقع آخرین محلی که کاربر در سایت شما حضور داشته است را نمایش می دهد.

Exit rate ( نرخ خروج): اگر میزان خروجی از یک صفحه را بر تعداد کل بازدید های آن صفحه تقسیم نماییم، نرخ خروج آن به دست خواهد آمد.

Impressions (تعداد نمایش ها): از اطلاعات این بخش می توانید متوجه شوید که لینک موجود در سایت شما چند بار به یک فرد جستجو کننده نمایش داده شده است.

Landing page (صفحه فرود): این صفحه اولین صفحه ای است که کاربران در ابتدای هر دوره وارد آن می شوند.

Page views ( تعداد مشاهدات صفحه): تعداد دفعاتی را نشان می دهد که بازدیدکننده به هر یک از صفحات سایت شما رجوع می نماید.

 Acquisition(میزان جذب): از این بخش می توانید اطلاعاتی نظیر این مورد را به دست آورید که که بازدیدکنندگان سایت شما از چه منابعی همانند موتور های جستجو، شبکه های اجتماعی و ... وارد سایت شده اند.

Behavior flow(جریان رفتار کاربران): این بخش مسیر حرکت کاربران را نشان می دهد که از هر صفحه به چه بخشی وارد شده اند لذا با اطلاعات این قسمت می توانید مشاهده کنید که کدام مطالب برای کاربران شما جذابیت بیشتری داشته است.

Referral traffic( ترافیک ارجاعی): این فاکتور میزان ترافیکی که از کلیک بر روی لینک سایت شما بر روی سایت های دیگر وارد می شود را نشان می دهد.

Direct traffic (ترافیک مستقیم): نشان دهنده ترافیکی است که مستقیم کاربر با وارد کردن  url سایت شما در مرورگر ایجاد می شود.

Time on page (میانگین زمان در صفحه): این نرخ میزان زمان حضور در صفحه را نمایش می دهد.

Dimensions (ابعاد): یکی از بزرگترین ویژگی های گوگل آنالیتیکس این است که داده های موجود در جداول را میتوانید بر اساس 2 بعد تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر یک جدول میزان بازدید هر صفحه را نشان میدهد، میتوانید تنظیم کنید که در پربازدیدترین صفحات، کانال های ورودی چه بوده اند.

New Sessions (دوره‌های جدید): تعداد بازدیدهایی که برای اولین بار و توسط کاربران جدید صورت گرفته اند. مقادیر موجود در این آمار به صورت تخمینی هستند، چرا که ممکن است کاربر قدیمی با یک آی پی جدید به سایت شما وارد شود.

Goals (اهداف): شما می‌توانید در گوگل آنالیتیکس اهدافی برای خود تعیین کنید. اینکار به شما اجازه می‌دهد که میزان موفقیت سایت خود را اندازه‌گیری کنید و ببینید که چند درصد از کاربران یک فرآیند مشخص که برای شما مهم است را در وب‌سایت طی می‌کنند. به عنوان مثال میتوانید مدت زمانی که در یک صفحه مشخص حضور داشته اند را به عنوان یک هدف در نظر بگیرید.

 Conversions (تبدیل ها): تبدیل‌ها زمانی صورت می‌گیرند که یک کاربر اهداف شما را محقق کند. 

Campaigns (کمپین ها): کمپین‌ها به شما اجازه می‌دهد که پارامترهای شخصی خود را برای هر صفحه‌ای که دوست دارید اضافه کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری را از کاربران خود بدست آورید. به عنوان مثال شاید بخواهید تعداد افرادی که بر روی لینک تلگرام شما کلیک کرده اند را بررسی کنید. بنابراین یک کمپین برای این منظور باید ایجاد کنید.

 

سرویس گوگل آنالیتیکس چه اطلاعاتی را به مدیران سایت ارائه می دهد؟

گوگل آنالیتیکس Google analytics تمام امکاناتی که برای تحلیل رفتار کاربران سایت لازم است را در اختیار شما قرار میدهد و به بهترین شکل ممکن ترافیکی که به صورت روزانه و لحظه ای به سایت شما روانه می شود را شناسایی می کند . با توجه به اینکه این برنامه از طرف گوگل ارائه شده است به میزان زیادی میتواند به منظور تحلیل سایت هایی که به دنبال افزایش رتبه در موتور جستجوی گوگل هستند مناسب است. در واقع با استفاده از گوگل آنالیز می توانید صفحاتی که محبوب هستند یا بالعکس، صفحاتی که جذابیتی ندارند و کاربران به سرعت آنها را می بندند را شناسایی کنید.

به صورت خلاصه گوگل آنالیتیکس این امکانات را برای مدیران سایت فراهم می کند:

 • موقعیت جغرافیایی کاربران
 • مرورگرهایی که کاربران برای بازدید سایت استفاده کرده اند
 • تعداد دقیق بازدید کنندگان در قالب جدول و نمودار
 • نحوه دسترسی کاربران به سایت (یعنی کاربران از چه روش هایی وارد سایت شما شده اند)
 •  مدت زمانی که کاربران در صفحات وب گذرانده اند
 • شناسایی قوی ترین و ضعیف ترین صفحات یک سایت بر اساس میزان جذابیتی که برای کاربران دارد .

 

گوگل آنالیتیکس برای گوشی های اندروید

پس از ایجاد اکانت گوگل آنالیز، میتوانید برای بررسی و مشاهده گزارش ها از طریق اپلیکیشن اندروید یا حتی ios این ابزار استفاده کنید. البته به نظر ما بررسی گزارش های گسترده در یک مانیتور عریض ساده تر از گوشی موبایل است. اما با این حال در صورتی که تمایل داشتید، میتوانید اپلیکیشن گوگل آنالیتیکس برای اندروید را از طریق کافه بازار یا play store دریافت و بر روی گوشی خود نصب کنید.

دقت کنید که برای نصب این ابزار بر روی سایت تنها باید از طریق مرورگر خود اقدام کنید و تنها برای مشاهده و بررسی گزارش ها میتوانید از اپلیکیشن اندروید گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

 

 

افزونه گوگل آنالیتیکس برای وردپرس

درست است که تخصص ما در وبنوتک طراحی انواع سایت و فروشگاه اینترنتی با استفاده از کدنویسی است، اما این دلیل نمیشود که دوستان وردپرس کار را فراموش کنیم.

در صورتی که سایت شما با استفاده از ابزارهای آماده مانند وردپرس طراحی شده باشد، بهترین افزونه گوگل انالیتیکس که میتوانید برای راه اندازی این ابزار بر روی سایت خود استفاده کنید، افزونه MonsterInsights است. جالب اینکه این افزونه رایگان است و زبان فارسی را نیز پشتیبانی میکند. برای نصب این افزونه میتوانید از سایت های مختلفی استفاده کنید.

افزونه گوگل آنالیتیکس برای وردپرس

 

 

افزونه Page Analytics برای مرورگر گوگل کروم

علاوه بر اپلیکیشن و وب سایت گوگل آنالیتیکس، می‌توانید اطلاعات تحلیلی مختلفی را از طریق افزونه گوگل کروم دریافت کنید. لازم به ذکر است که این افزونه نیز کاملا رایگان است و پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید. نام این افزونه بی نظیر Page Analytics است و با استفاده از آن، شما با ورود به وب‌سایت خود اطلاعات تحلیلی مختلفی را دریافت خواهید کرد. (دانلود افزونه Page Analytics)

 

 

چگونه گوگل آنالیتیکس را بر روی وب‌سایت خود نصب کنیم؟

برای نصب گوگل آنالیتیکس بر روی سایت به یک قند شکن و یک اکانت جیمیل نیاز دارید. پیشنهاد ما این است که برای وبسایت خود یک اکانت جیمیل جدید ایجاد کنید تا پیام های مهم در رابطه با گزارش های گوگل سرچ کنسول و ... در لابه لای دیگر پیام های شخصی شما گم نشوند. در ابتدا لازم است وارد سایت Google Analytics شویم و اولین آیتمی که در صفحه خوش آمدگویی به ما نشان داده می شود گزینه Setup for free می باشد.

نصب گوگلآنالیتیکس

روی آن کلیک میکنیم تا اکانت خود را در گوگل آنالیتیکس ایجاد کنیم تا صفحه ای شبیه به تصویر زیر برای شما نشان داده شود.

در این صفحه ابتدا یک اکانت در گوگل آنالیتیکس ایجاد میکنیم

 

 به صورت کلی روال کار به این صورت است که ما یک اکانت در گوگل آنالیتیکس ایجاد کرده و درون آن اکانت هر تعداد وب سایتی که داریم را تعریف می کنیم. در صفحه ی باز شده، اسم اکانت مورد نظر را وارد میکنم.علاوه بر آن تعدادی گزینه در این صفحه وجود دارد که به صورت پیش فرض تیک خورده اند. بدون اینکه گزینه ای را تغییر دهیم بر روی دکمه Next کلیک میکنیم تا وارد مرحله دوم یعنی property setup شویم. یادتان باشد که در گوگل آنالیتیکس منظور از property همان وب سایت است.

 

در این صفحه بعد از وارد کردن نام سایت، می توانید تعین کنید که نسخه قدیمی گوگل آنالیتیکس هم در کنار نسخه جدید برای شما راه اندازی شود

پس از انتخاب یک اسم برای وب سایت، لازم است Time zone را تعیین کنیم. هر گزارشی که گوگل آنالیتیکس به ما نشان میدهید، که شامل تاریخ و ساعت است. که لازم است این زمان بر اساس منطقه زمانی خودمان باشد که ما ایران را انتخاب می کنیم. در این قسمت واحد پول را هم از ما می پرسد که متاسفانه تومان یا ریال مابین گزینه ها وجود ندارد و اصلا به آن هم نیازی نداریم.

پیش از آنکه بر روی next کلیک کنید یک گزینه بسیار مهم در این قسمت وجود دارد که تعیین می کند کدام نسخه از Google Analytics برای ما فعال شود. گوگل آنالیتیکس دائما در حال بروزرسانی است که در آخرین نسخه نوار منو تا حد زیادی تغییر کرده است. به طوری که ما برنامه نویسان نیز به راحتی نمیتوانیم آیتم ها و گزارش های مورد نظر خود را پیدا کنیم. به همین جهت پیشنهاد میکنیم تا از نسخه شماره 4 گوگل آنالیز استفاده کنید که برای این منظور لازم است در همین صفحه بر روی گزینه Show Advance کلیک کنیم. اگر گزینه اول را تیک بزنید گوگل آنالیتیکس دو نسخه برای شما ایجاد میکند. یعنی همزمان می تویند هم از نسخه قدیمی و هم از نسخه جدید استفاده کنید و این بی نظیر است.

در کادر مشخص شده آدرس وب سایت را وارد کنید. دقت کنید که اگر وبسایت شما دارای پروتکل ssl است، https و در غیر اینصورتhttp  را انتخاب کنید و نهایتا بر روی next  کلیک کنید تا وارد مرحله زیر شوید.

در این مرحله میتوانید دسته بندی سایت خود را تعیین کنید (چندان مهم نیست)

در اینجا گوگل یک سری اطلاعات ازشما میخواهد دسته بندی که حقیقتا چندان اهمیت ندارند اما اگر رعایت کنید گوگل داده ها را بهتر به شما نمایش میدهد. پس از انتخاب دسته بندی و ... بر  روی دکمهcreate  کلیک میکنم. پس از آن حساب کاربری ایجاد شده و یک توافق نامه به ما نمایش می دهد.

تا به اینجا ما اکانت را ایجاد کردیم،   propertyیا همان وب سایت را تعریف کردیم و به گوگل آنالیتیکس گفتیم که هم نسخه قدیمی را میخواهیم و هم نسخه جدید. اکنون تنها لازم است تا وب سایت را به این اکانت ایجاد شده متصل کنیم. شاید برای خیلی از شما سوال باشد که گوگل آنالیتیکس چگونه می تواند این همه اطلاعات را از وب سایت ما بدست اورد؟ پاسخ ساده است. تنها با یک کد که در وب سایتمان قرار میدهیم. 

 

کافی است کُد را در سایت خود قرار دهید تا وب سایتتان به گوگل آنالیتیکس متصل شود

 به همین سادگی وبسایت ما به گوگل آنالیز متصل شد اما یک نکته مهم وجود دارد و آن اینکه که حدودا 24 تا 48 ساعت طول می کشد تا گوگل آنالیتیکس شروع کند و آمار وبسایت را به ما نمایش بدهد پس باید صبر کنید.

 

 

آموزش محیط گوگل آنالیتیکس

نکته اول: به تمام نمودارهایی که گوگل آنالیتیکس به ما نشان می دهد، Timeline و به تمام داده هایی که در جدول نمایش داده می شوند نیز Table یا جدول گفته می شود. در ابتدا به صورت پیش فرض تمام گزارش های Google Analytics بر اساس 7 روز گذشته نمایش داده می شوند که میتوانید بازه زمانی دلخواه را برای نمایش آمارها و گزارش ها تعیین کنید.  اگر بخواهید بازه زمانی را تغییر دهید در 'گوشه بالای سایت و سمت راست یک تاریخ وجود دارد که اگر بر روی آن کلیک کنید، میتوانید date range  را تغییر دهید. به عنوان مثال بازه 30 روزه را مشخص کنید و روی apply  کلیک کنید.

تنظیم بازه زمانی در گزارش های گوگل آنالیتیکس

 

نکته دوم : گاهی  اوقات شاید نیاز داشته باشید که گزارش های هفته قبل را با دو هفته قبل تر مقایسه کنید. یا حتی ماه قبل را با دو ماه قبل تر. برای این منظور میتوانید در همان قسمتی که بازه زمانی را تغییر میدهید، گزینه compare را انتخاب کنید. 

نکته سوم: گاهی اوقات لازم است نکات مهمی را بر روی نمودار Time line یادداشت کنیم. به عنوان مثال اگر سرور قطع شود، آمار بازدید به شدت افت میکنید و ما باید حتما این نکته را یادداشت کنیم تا در روزهای آینده دلیل کاهش بازدید را بدانیم. یا برعکس، اگر تبلیغ خاصی را انجام دهیم، آمار بازدید به شدت افزایش می باید. پس لازم ایت تا دلیل این افزایش بازدید را یادداشت کنیم تا در ماه های آینده بدانیم دلیل افزایش آمار چه بوده است. برایاین منظور میتوانیم از قابلیت Anotation در زیر نمودار Timeline استفاده کنیم. 

ثبت یادداشت در نمودارهای گوگل آنالیتیکس

 

انواع گزارش در گوگل آنالیتیکس

در نوار سمت چپ 5 مدل گزارش موجود است. در ابتدا به صورت خلاصه هر کدام از گزارش ها را توضیح داده و سپس مفصلا هر کدام از آنها را توضیح میدهیم.

 

گزارش Real time:

به صورت خلاصه  این گزارش به این سوال ما جواب می دهد که در حال حاضر در وب سایت ما چه خبر است؟ کاربران در کدام صفحه از وبسایت فعال هستند؟ حقیقتا این قسمت داده با ارزشی را به ما ارائه نمی دهد و نباید بر روی این بخش تمرکز کنید. متاسفانه به دلیل جذابیت بصری گزارش real time، بسیاری از افراد آماتور تمرکز خود را معطوف به این بخش کرده و بخش های دیگر را بررسی نمیکنند. تنها استفاده مفید این قسمت این است که به عنوان مثال اگر یک تبلیغ را در تلگرام فعال کرده باشیم، می خواهیم بدانیم که زمکان فعال شدن تبلیغ چند نفر وارد سایت ما شده اند.

 

گزارش Audience:

این گزارش به این سوال ما پاسخ می دهد که بازدید کنندگان سایت ما دقیقا چه کسانی هستند؟ از کدوام شهر یا کشور آمده اند؟ با چه مرورگری وارد سایت شده اند؟ با چه سیستم عاملی وارد شده اند؟ البته این گزارش هم در ایران کاربرد چندانی ندارد

 

گزارش Acquisition:

واژه Acquisition  به  معنای جذب است. شاید بتوان گفت بهترین گزارش گوگل آنالیتیکس همین گزارش است. زیرا به این سوال ما جواب می دهد که بازدید کنندگان سایت ما از چه منابعی آمده اند؟ چند درصد آنها از گوگل و یا چنددرصدشان از شبکه های اجتماعی بوده اند؟

 

گزارش Behavior:

به صورت خلاصه این گزارش از Google Analytics به این سوال ما پاسخ می دهد که رفتار کاربران در وب سایت ما چگونه است؟ در کدام صفحات مدت زمان بیشتری را سپری کرده اند؟ از کدام صفحات استقبال نکرده اند و فورا از آنها خارج شده اند؟

 

گزارش Conversions:

این گزارش کمی تخصصی تر از سایر گزارش های Google Analytics می باشد. تنها در این حد بدانید که ما یک سری اهداف یا Goal را در گوگل آنالیتیکس تعریف میکنیم و در نهایت گوگل آنالیز به ما نشان می دهد که آیا ما به هدفمان رسیده ایم یا خیر. اهداف میتوانند متفاوت باشند. به عنوان شاید یکی از اهداف این باشد که کاربران از صفحه X وارد صفحه Y شوند.

در ادامه به بررسی هر یک از این گزارش ها خواهیم پرداخت.

 

آموزش کامل گزارش Real Time (لحظه ای)

آیا تمایل دارید بدانید که چند نفر هم اکنون در وب‌سایت شما هستند و دقیقا مشغول بازدید از کدام صفحه از سایت شما هستند؟ پس گزارش های این بخش برای شما مناسب است.  اطلاعاتی مانند نحوه ورود کاربران، تعداد صفحات دیده شده توسط آنها، صفحات فعال، مکان‌ فعلی کاربران و ... در این گزارش به شما ارائه می شود.

در گزارش realtime میتوانید مشاهده کنید دقیقا چه کسانی در سایت شما حضور دارند

 

 

آموزش کامل گزارش Audience در گوگل آنالیتیکس:

در گزارش های این بخش اطلاعاتی در رابطه با کاربران و ویژگی های آنها به شما ارائه می شود. به عنوان مثال: موقعیت جغرافیایی، سن و سال، جنسیت، سیستم عامل، مرورگر استفاده شده و ...

 

بخش Overview (اطلاعات کلی):

تمام گزارش های موجود در Audience در صفحه overview به صورت خلاصه به شما نمایش داده می شود. با این بخش دیگر نیازی نیست تک تک بخش های گزارش Audience را بررسی کنید.

بخش overview در گزارش audience


به صورت کلی اطلاعاتی که در این صفحه Google Analytics به شما ارائه می شود، به شرح زیر است:

 • Sessions: دوره‌ها یا تعداد دفعاتی که وب‌سایت شما بازدید شده 
 •  Users: تعداد کاربران
 • New User: تعداد کاربران جدید
 • Pageviews: تعداد صفحات مشاهده شده توسط کاربران
 • Pages / Session: میانگین صفحات مشاهده شده در هر دوره
 • Avg. SessionDuration: میانگین طول مدت یک دورۀ بازدید
 • Bounce Rate: نرخ پرش یا تعداد کاربرانی که از دست داده‌اید
 • Number of Sessions per User: تعداد session‌های هر کاربر
 • % New Sessions: درصد دوره‌های که بازدیدکنندۀ جدیدی به سایت شما آمده است

در انتهای صفحه نیز می‌توانید در مورد زبان، کشور، شهر، مرورگر، سیستم عامل و ... کاربران خود اطلاعاتی کلی کسب نمایید.

 

بخش Demographics (جمعیت‌شناختی):

در این بخش اطلاعات مربوط به سن و جنسیت کاربران سایت به شما ارائه می شود. شاید پیش خودتان فکر کنید که گوگل چگونه این آمار را بدست می‌آورد و چقدر دقیق هستند؟ بسیار ساده است. از حساب کاربری کاربران در گوگل. به همین دلیل لین بخش در ایران کاربرد زیادی ندارد چرا که تمام مردم ایران اطلاعات خود را در گوگل به صورت صحیح وارد نمیکنند. 

 

بخش Interests (زمینه‌های مورد علاقه):

در این بخش از گوگل آنالیتیکس می‌توانید در مورد علایق کاربران خود بخوانید و با توجه به اینکه اکثریت کاربران شما به چه چیزهایی علاقه دارند، تغییراتی را در وب‌سایت خود اعمال کنید. در بخش قبل توضیح دادیم که گوگل این اطلاعات را چگونه به دست می‌آورد.

 

بخش Geo (اطلاعات جغرافیایی):

در این بخش اطلاعات کامل مکان جغرافیایی کاربران به شما نمایش داده می شود و میتوانید متوجه شوید که کاربران سایت از کدام شهرها و کشورها بوده اند.

اطلاعات GEO در گزارش Audience

 

 

بخش Behavior (نحوه رفتار):

این بخش از گوگل آنالیتیکس به صورت کلی شامل چهار قسمت است:

در بخش (New vs Returning) می‌توانید رفتار کاربران جدید را با کاربران قدیمی خود (از نظر تعداد، نرخ پرش، session، مدت زمان ماندن در صفحه و نرخ تبدیل) مقایسه کنید.

در بخش (Frequency & Recency) می‌توانید ببینید که کاربران قدیمی چقدر ممکن است که دوباره به وب‌سایت شما سر بزنند و از آخرین بازدید آنها چند روز گذشته است.

در بخش (Engagement) نیز می‌توانید میزان درگیر شدن کاربران با وب‌سایت خود و زمانی که در آن گذرانده‌اند را مشاهده کنید.

در بخش (Session Quality) تمام کانال‌هایی ورودی از نظر تعداد کاربر و نرخ پرش و session و... با هم مقایسه می‌شوند.

 

بخش Technology (فناوری):

در این بخش از Google analytics اطلاعات کاملی از تکنولوژی هایی که کاربران برای بازدید از سایت شما استفاده کرده اند، نمایش داده می شود. اطلاعاتی مانند: سیستم عامل، شرکت ارائه دهنده اینترنت.

 

بخش Mobile (موبایل):

در این بخش از گوگل آنالیتیکس می‌توانید تعداد کاربران کامپیوتر، گوشی و تبلت را با هم مقایسه کنید و ببینید که کاربران گوشی و تبلت شما از چه دستگاهی استفاده می‌کنند.

 

بخش Benchmarking (معیار):

میزان رشد تمام گزارش های موجود در گزارش Audience در این بخش از Google Analytics به شما نمایش داده می شود. 

 

بخش User Flow (جریان کاربران):

این بخش از گوگل آنالیتیکس مسیر حرکت کاربران را به شما نمایش میدهد، اینکه چه تعداد از کاربران به عنوان مثال از صفحه نخست وارد صفحه جزئیات محصول شده اند و .... نکته بسیار جالب در این بخش این است که میزان کاربرانی که از صفحات سایت خارج شده اند را به شما نمایش میدهد. به این طریق می توانید صفحاتی که جذابیت ندارند را شناسایی کنید.

 

 

آموزش کامل گزارش Acquisition (نحوه جذب)

همانطور که قبلا اشاره شد، این گزارش به این سوال ما پاسخ می دهد که کاربران از چه روش هایی وارد سایت ما شده اند. شاید بد نباشد که برخی از رایج ترین اصطلاحاتی که در این گزارش با آنها سر و کار داریم را توضیح دهیم:

Sources (منابع): یعنی جایی از وب که تولید کننده ترافیک بوده است. مثل گوگل، اینستاگرام، فیسبوک، زومیت، دیجیاتو، یوتیوب و 

Mediums (رسانه‌ها): یعنی روشی که در آن Source باعث شده کاربر به سایت ما وارد شود.

کانال‌ها (Channels): منظور همان روش های جذب هستند.

مستقیم (Direct): کاربرانی که مستقیما آدرس سایت را در مرورگر خود وارد کرده‌اند.

جستجوی طبیعی (Organic Search): کاربرانی که از طریق جست و جو در گوگل وارد سایت ما شده اند.

ارجاعی (Referral): کاربرانی که از وب‌سایت‌های دیگر وارد سایت شده‌اند.به عنوان مثال تبلیغات بنری و ...

اجتماعی (Social): کاربرانی که از طریق شبکه های اجتماعی وارد سایت ما شده اند.

 

بخش Overview (اطلاعات کلی) در گزارش Acquisition

در این بخش به صورت خلاصه تمام اطلاعات مربوط به شیوه های جذب به شما ارائه می شود. در واقع در همین صفحه میتوانید مشاهده کنید که چند درصد کاربران به عنوان مثال از طریق گوگل وارد سایت شما  شده اند. این آمار بر روی نمودارهای مختلف به شما ارائه می شود.

بخش overview در گزارش acquisition

 

بخش All Traffic (تمام ترافیک)

در این بخش از گوگل آنالیتیکس میتوانید ریز اطلاعات تمام ورودی های کاربران سایت را درون جدول مشاهده کنید.

 

بخش google-ads (گوگل ادز)

این بخش تنها در صورتی برای شما مفید است که تبلیغات گوگل ادز را برای سایت خود خریداری کرده باشید. در صورتی که با گوگل ادز آشنایی ندارید تنها در همین حد بدانید که با استفاده از سرویس گوگل ادز میتوانید با پرداخت هزینه به گوگل، در صفحه اول گوگل قرار بگیرید. 

بنابراین اگر تبلیغات گوگل ادز وب سایت شما فعال باشد، در این بخش میتوانید میزان کلیک، میزان بازدید، میزان ترافیک جذب شده، هزینه های مصرف شده و ... را مشاهده کنید.

 

بخش Search Console (کنسول جستجو)

یکی از قابلیت های جذاب گوگل آنالیتیکس این است که میتوانید گزارش های مربوط به گوگل سرچ کنسول را در اینجا هم مشاهده کنید. 

 

بخش Social (اجتماعی)

در این بخش میتوانید مشاهده کنید که هر کدام از شبکه های اجتماعی چه میزان ترافیک برای سایت شما ایجاد کرده اند. نکته جالب اینکه تلگرام شبکه اجتماعی نیست.

 

 

 

آموزش کامل گزارش Behavior (رفتار)

با استفاده از گزارش های Behavior در گوگل آنالیتیکس شما میتوانید متوجه شوید که نحوه رفتار کاربران در سایت شما به چه صورت است، چگونه با بخش های مختلف تعامل برقرارکرده اند و در کل چه کارهایی را آن انجام داده‌اند. در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف این قسمت می‌پردازیم.

 

بخش Overview ( اطلاعات کلی) در گزارش Behavior

در این قسمت از گوگل آنالیز شما می‌توانید اطلاعات کلی در مورد رفتار کاربران را مشاهده کنید. اطلاعاتی که در این صفحه بدست می آورید عبارتند از:

Unique Pageviews:  چه تعداد صفحه را دیده‌اند و چه تعداد از این بازدیدها تکراری نبوده است.

Avg. Time on Page: به طور میانگین چقدر در صفحات شما مانده‌اند.

Bounce Rate: چقدر از کاربران بدون اینکه صفحات دیگر را بازدید کنند، سایت را بسته اند.

Events: چه نوع تعاملی با سایت شما داشته‌اند.

Site Search: چه عباراتی را در سایت شما جستجو کرده‌اند.

مشاهده نحوه رفتار کاربران در گزارش behavior

 

بخش Behavior Flow (جریان رفتار)

در این بخش شما میتوانید مسیر رفتار کاربران را در سایت خودتان مشاهده کنید. به این صورت که به عنوان مثال از صفحه نخست چه تعداد واردصفحه لیست محصولات و در نهایت چه تعداد وارد صفحه جزئیات محصول شده اند.

در گزارش user-flow شما میتوانید مسیر رفتار کاربران را در سایت خودتان مشاهده کنید

 

بخش Site Content (محتوای سایت)

در صفحه اول این بخش (All Pages) می‌توانید در مورد محتوای سایت خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. یعنی ببینید که هر صفحه و مطلب سایت شما چقدر بازدید داشته، کاربران به طور میانگین چقدر در آن وقت گذرانده‌اند، چقدر کاربر پرانده است، چقدر برای شما پولساز بوده است و در نهایت چقدر از طریق آن خارج و داخل شده‌اند.
در صفحات دیگر گزارش های مربوط به site content در گوگل آنالیتیکس نیز می‌توانید اطلاعات دقیق‌‎تری را کسب کنید.

Content Drilldown: یعنی ببینید که در هر سطح از زیر دامنه‌ها رفتار چگونه بوده است.

Landing Pages: صفحات فرود یا ورودی کدام‌ها بوده است.

Exit Pages: صفحات خروجی کدام‌ها.

 

بخش سرعت سایت (Site Speed)

شاید بهترین ابزار برای بررسی سرعت سایت، استفاده از GTMetrix باشد اما در گوگل آنالیتیکس هم بخشی برای بررسی سراعت سایت وجود دارد. این بخش منبع ارزشمندی برای کسب اطلاعات و بهبود سرعت سایت است. در صفحۀ اصلی شما می‌توانید ببینید میانگین زمان بارگذاری صفحه به ثانیه چقدر است. البته سرعت موارد دیگر از جمله زمان ریدیرکت شدن، زمان پاسخ سرور و ... به شما نشان داده می‌شود. شما همچنین می‌توانید بر اساس نوع مرورگر، بر اساس کشور و صفحه نیز سرعت را بررسی کنید.
در صفحات بعدی اطلاعات سرعت حتی جالب‌تر و دقیق‌تر می‌شوند. در صفحه Page Timing شما اطلاعات دقیقی در مورد سرعت هر صفحه پیدا می‌کنید. در صفحه Speed Suggestions نیز شما می‌توانید پیشنهادهای خود گوگل آنالیتیکس برای افزایش سرعت هر صفحه را مطالعه نمایید که واقعا بی نظیر است.

 

جستجوی سایت (Site Search)

در سایت هایی که قابلیت جستجو دارند (مانند سایت های فروشگاهی) لازم است بدانیم که کاربران چه عبارت هایی را بیشتر جستجو میکنند. با متصل کردن سیستم جستجوی داخلی سایت به گوگل آنالیتیکس، شما می‌توانید اطلاعات دقیقی را در مورد جستجوهای انجام شده در سایت خود مشاهده نمایید.

 

 

آموزش کامل گزارش Conversions در گوگل آنالیتیکس

در بین گزارش های گوگل انالیتیکس شاید کمتر کسی به گزارش Conversions اهمیت بدهد. با استفاده از این گزارش ما میتوانیم متوجه شویم که آیا به اهداف مورد نظر خودمان در وبسایت رسیده ایم یا خیر. شاید گاهی اوقات هدف این باشد که به عنوان مثال کاربر حداقل 5 دقیقه در یکی از صفحات وب سایت باقی بماند. یا شاهد در یک سایت فروشگاهی هدف این باشد که کاربران خرید انجام دهند.

بررسی اهداف در گوگل آنالیتیکس

شاید برایتان سوال باشد که گوگل انالیتیکس از کجا متوجه میشود که کاربران در سایت خرید انجام داده اند؟ پاسخ بسیار ساده است. از دنبال کردن صفحاتی که کاربران طی کرده اند. به عنوان مثال اگر کاربر از صفحه جزئیات محصول به صفحه ثبت سفارش و بعد از آن به صفحه callback درگاه بانک برود، به این معنی است که یک خرید اتفاق افتاده است. اما متاسفانه نمیتوان تعیین کرد گه چه میزان خرید اتفاق افتاده است.

به هر کدام از این اهداف اصطلاحا یک Goal گفته می شود که در بخش Admin باید آنها را تعریف کنید.

 

 

پاسخ به چند سوال رایج در استفاده از گوگل آنالیتیکس برای تحلیل سایت

 

سوال 1: تفاوت Bounce rate با Exit rate در چیست؟

پاسخ: تعداد کل Session های وب سایت خود را در یک بازه زمانی در نظر بگیرید. چه تعداد از آن‌ها تنها یک صفحه از سایت را دیده‌اند و بدون هیچ اقدامی سایت را ترک کرده‌اند؟ به همین عدد نرخ پرش می‌گویند. مثلاً اگر در یک روز سایت شما هزار Session داشته باشد و از این تعداد 100 نفر با اولین صفحه‌ای که از سایت بازکرده‌اند بدون هیچ کاری سایت شما را بسته باشند پس نرخ پرش شما ده درصد محاسبه می‌شود. اما Exit rate نشان‌دهنده این است که هر Session ایجاد شده بعد از چند بازدید از صفحات سایت به اتمام رسیده است. به این معنی که هر چه Session ها شامل بازدیدهای بیشتر باشند Exit rate کمتر می‌شود.

 

سوال 2: Custom alert در گوگل آنالیز چیست؟

پاسخ: Custom alert در گوگل آنالیتیکس یک گزینه هشدار است که اگر یک شرایط خاصی در وبسایت شما رخ دهد، برای شما یک ایمیل ارسال می شود. این ایمیل می‌تواند به شخص شما، کل تیم یا حتی مشتری‌هایتان ارسال شود. وقتی شرط انجام بپذیرد، معمولا یک روز پس از آن، ایمیلی شبیه به تصویر زیر از طرف گوگل برایتان ارسال می‌شود. به عنوان مثال اگر در یک روز بازدید کمتر از 50 نفر باشد تنظیم میکنیم که یک ایمیل اطلاع رسانی برای ما ارسال شود تا به دنبال دلیل بگردیم و مشکل را پیدا کنیم. برای تعریف Custom alert کافی است از قسمت Admin این گزینه را انتخاب کنیم و تعریف کنیم که در چه شرایطی این اطلاع رسانی ها برای ما ارسال شود.

 

سوال 3: چگونه میتوان از داده های گوگل آنالیتیکس UI/UX سایت را بهبود داد؟

پاسخ: قبل از هر چیزی باید ببینیم کاربران به کدام صفحه‌ از سایت ما بیشتر مراجعه می‌‌کنند. گزارش «All Pages» در گوگل آنالیتیکس نشان دهنده صفحه‌هایی است که کاربران دیده‌اند و به صورت پیش‌فرض از بیشترین بازدید به کمترین مرتب شده‌اند. با یک نگاه به پربازدیدترین صفحه‌ها متوجه خواهید شد که کاربران چه محتوایی را دوست دارند. حال با بررسی پارامترهایی مانند میانگین زمان روی یک صفحه یا نرخ پرش متوجه میشویم که آن صفحه جذابیت بصری دارد یا خیر.

مسیر دستیابی: Behavior -> Site Content -> All Pages

 

سوال: در گوگل آنالیتیکس از کجا متوجه بشویم که برندسازی ما چقدر قوی بوده است؟

پاسخ: از روی ترافیک مستقیمی که وارد سایت شده اند. ترافیک مستقیم نشان‌دهنده برند سازی شما است و هرچقدر که میزان آن بیشتر باشد شما برند قوی‌تری دارید که افراد زیادی آن را می‌شناسند. این افراد چون آدرس سایت شما را می‌دانند و یا آن را در مرورگر خود ذخیره کرده‌اند به صورت مستقیم به آن وارد می‌شوند. پس اگر بتوانید این آمار را به دست آورید می‌توانید از میزان برندسازی خود مطلع شوید مثلاً اگر میزان ترافیک مستقیم سایت شما در هر ماه افزایش یابد نشان‌دهنده افزایش آگاهی مردم از سایت و برند شما است. 

مسیر دستیابی: Behavior -> Site Content -> All Pages  یا Behavior -> Site Content -> Landing Pages

 

سوال: در صورتی که بخواهیم در تلگرام یا اینستاگرام تبلیغ کنیم، چگونه با استفاده از گوگل آنالیتیکس متوجه شویم که تبلیغ بازخورد داشته است یا خیر؟

پاسخ: برای تبلیغ به هیچ عنوان از لینک سایت خود استفاده نکنید. در واقع برای رسد کردن میزان ورودی لازم است از UTM استفاده کنید تا تمام ورودی ها توسط گوگل آنالیتیکس بررسی شوند. UTM به معنی واردکردن اطلاعات ورودی بازدیدکننده در داخل لینک است. در این روش با گرفتن چندین اطلاعات شامل مدیوم و سورس لینک UTM آماده و شما باید به جای لینک اصلی از آن استفاده کنید تا اطلاعات ورودی به گوگل آنالیتیکس به درستی ارسال شده و جز ترافیک مستقیم حساب نشود. همچنین برای ایجاد این لینک می‌توانید به صورت مستقیم از ابزار UTM ساز استفاده کنید. کافی است این عبارت را در گوگل سرچ کنید.

 

سوال: من یک Goal در گوگل آنالیتیکس تعریف کردم. زمان بررسی امار این هدف در گزارش Conversions گزینه ای به اسم Funnel وجود داشت. این آیتم چه کاربردی دارد؟

پاسخ: فانل یا قیف، گام‌هایی است که کاربر برای رسیدن به یک هدف تعریف شده در سایت شما طی می‌کند. مثلا فانل خرید، مجموعه مراحلی است که کاربر سپری کرده تا کل روند خرید را انجام بدهد. گوگل آنالیتیکس به شما اجازه می‌دهد که برای هر هدف، حداکثر ۲۰ عدد «Funnel Step» تعریف کنید . با دنبال کردن یک «funnel» در روند رسیدن به هدف، متوجه می‌شوید که کجا کاربران ریزش می‌کنند. بدون شک، یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود پروسه خرید، آنالیز این مراحل است و پی بردن به اینکه کجا بیشترین تعداد کاربران از خرید منصرف می‌شوند.

 

سوال: آیا در ایران، با دامنه ir می‌توان از گوگل آنالیتیکس استفاده کرد؟

پاسخ: بله، تنها چیزی که نیاز دارید یک فیلتر شکن است و هیچ مشکلی در جمع آوری داده‌ها برای اکانت‌های ایرانی وجود ندارد.

 

سوال: داشتن گوگل آنالیتیکس ارتباطی با بهبود سئو دارد؟

پاسخ: خیر، اما از داده‌های گوگل آنالیتیکس می‌توانید برای بهبود سئو کمک های خوبی بگیرید اما به طور مستقیم ارتباطی با آن ندارد. اما شما به عنوان مسئول سئو نیز دارید تا استفاده های کاربردی از این ابزار را بدانید.

 

سوال: اطلاعات جمع اوری شده از کاربران تا چقدر وقت در دسترس است؟

پاسخ:  از زمان وصل کردن گوگل آنالیتیکس به بعد تمام اطلاعات تقریباً برای همیشه در دسترس هست.

 

سوال: آیا در گوگل انالیتیکس میشه فهمید که کاربر چه سرچی در گوگل انجام داده که به واسطه ان وارد سایت ما شده ؟

پاسخ: عبارت‌های جستجو شده‌ای که کاربر به واسطه آنها وارد سایت شده توسط سرچ کنسول جمع‌آوری میشه. البته فراموش نکنید که اگه گوگل سرچ کنسول رو به گوگل آنالیتیکس متصل کنید، اینجا هم میتونید مشاهده کنید

 

 

نکته مهم در نصب گوگل آنالیتیکس (بروزرسانی 8 فروردین 1400)

در این مقاله برای متصل کردن وب سایت به گوگل انالیتیکس از بخش Admin قطعه کد Tracking code را در بخش head وب سایت خود قراردادیم. خب این روش برای شروع کار ساده ترین روش محسوب می شود. اما روش های بهتری برای اتصال وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از Google tag manager. 

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که با وجود Tracking code دیگر چه لزومی دارد که از این ابزار برای اتصال استفاده کنیم؟

پاسخ بسیار هیجان انگیز است

ابزار گوگل تگ منیجر یا به اختصار GTM به ما  این امکان را میدهد تا بتوانیم امارهای بیشتری را در گوگل آنالیتیکس داشته باشیم. به عنوان مثال میزان خرید محصولات، میزان خرید از هر دسته محصولات. به طور کلی آمارهای مربوط به E-commerce در گزارش Conversions تنها با استفاده از کمک گوگل تگ منیجر قابل استفاده است.

 

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس با استفاده از گوگل تگ منیجر

گام اول: با استفاده از اکانت جیمیل که برای وب سایت ایجاد کرده ایم وارد سایت گوگل تگ منیجر می شویم.

گام دوم: در صفحه باز شده بر روی دکمه Create Account کلیک میکنیم. در صفحه ای که باز میشود نام اکانت را وارد میکنیم و در قسمت کشور، گزینه  United state را انتخاب میکنیم چون متاسفانه ایران در بین گزینه ها نیست. پس از آن کافی است آدرس وب سایت را بدون https در کادر مربوطه وارد کرده و از بین گزینه ها web را انتخاب کنیم. نهایتا بر روی دکمه create کلیک میکنیم.

گام سوم: قوانین و مقررات را تایید میکنم تا اکانت ایجاد شود.

گام چهارم: پس از اینکه اکانت ایجاد شد یک صفحه پاپ اپ حاوی دو قطعه کد به شما نمایش داده میشود. کافی است این دو قطعه کد را در قسمت head و body تمام صفحات وب سایت خود قرار دهید تا اتصال بین گوگل تگ منیجر و وبسایت شما برقرار شود. 

گام پنجم: اکنون برای تعریف اکانات گوگل آنالیتیکس لازم است در نوار سمت چپ بر روی گزینه Variable کلیک کنید و در صفحه ای که باز میشود در کادر User-Defined Variables بر روی دکمه new کلیک کنید تا یک متغیر ایجاد کنیم. در کادر باز شده عنوان را GA میگذاریم و با یکبار کلیک بر روی کادر Variable Configuration گزینه Google Analytics Setting را انتخاب کنید. 

حال کافی است Tracking ID اکانت گوگل آنالیتیکس خود را در کادر مربوطه وارد کنید و نهایتا بر روی Save کلیک کنید.

گام ششم: در نوار منو سمت چپ بر روی گزینه Tags کلیک کنید و نهایتا new را انتخاب کنید. عنوان تگ را Google Analytics بگذارید. در بخش Tag configuration گزینه Google Analytics: Universal Analytics را انتخاب کنید. در بخش Track Type گزینه Page view و نهایتا در بخش Google Analytics Settings متغیر GA که در گام چهارم ایجاد کردیم را انتخاب کنید. در نهایتا در کادر مربوط به Triggering گزینه App page را انتخاب کنید و تمام.

گام هفتم: حال کافی است در قیمت بالا بر روی دکمه Submit کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند. پس از کلیک بر روی Submit گزینه Publish فعال میشود. بر روی آن کلیک کنید تا اتصال انجام شود.

 

 

سخن نهایی

در این مقاله به بررسی نکات ابتدایی استفاده از گوگل آنالیتیکس یا همان گوگل آنالیز و بخش‌های مختلف آن پرداختیم. امیدوارم که این مطلب بتواند کمکی هر چند کوچک در راستای استفاده بهینه از گوگل آنالیتیکس به شما بکند. خوشحال می‌شویم اگر سوالات و نظرات خود را  با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاه خود را بنویسید :