دامین یا دامنه همان اسم وب سایت است که لازم است در انتخاب آن به چند نکته مهم توجه کنید تا نیاز نباشد بارها آن را تغییر دهید

هر روزه شاهد ورود وبسایت‌های مختلفی به دنیای اینترنت هستیم که هر کدام نام و آدرسی متفاوت دارند. با توجه به اهمیت انتخاب نام وبسایت در عملکرد مثبت آن، نباید در برخورد با نکات اساسی قافل شوید. سایت‌ها در نام‌های منحصربه‌فرد و جذاب می‌توانند بهتر در یادها ثبت شوند. به علاوه نکات و فرایند‌های متفاوتی وجود دارند که می‌توانند به جذابیت این نام‌ها بی‌افزاید. برای آشنایی با این فرایندها، به ادامه این مطلب توجه کنید. 

 

دامین چیست و چه کاربردی دارد؟

حتما بارها با نام سایت‌های مختلفی رو‌به‌رو شده‌اید که هر کدام جدا از نام اختصاصی، دارای پیشوند و پسوند مشابهی بوده‌اند، این نام به طور کلی و با تمام تعلقات خود، تحت عنوان دامین معرفی می‌شود. نام یک سایت در مقابل آدرس آن، یک عبارت متشکل از حروف و کلمات است که برخلاف آدرس، به راحتی می‌تواند در خاطر ثبت شود. 

در پاسخ ساده‌تر به سوال domain چیست، بهتر است که این توصیف را در نظر بگیرید که سایت کسب‌و‌کار شما، همان محل کاری است که در آن‌جا فعالیت می‌کنید. مشتریان و مراجعه‌کنندگان جهت رجوع به این محل نیاز دارند که آدرسی داشته باشند، در نتیجه از نام تجاریتان برای مراجعه استفاده می‌کنند. این نام، همان دامین سایت شما است که برای مراجعه به سایت شما، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه افراد با سرچ کردن این نام در مرورگری مانند گوگل، به سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند. این دامین خود از چند بخش تشکیل شده که شامل نام دامین و پسوند آن می‌شود. 

منظور از آدرس که در ابتدا گفته شد، IP متشکل از زنجیره اعداد است که برای هر کامپیوتری در شبکه بزرگ اینترنت به صورت انحصاری تعریف شده است. از آنجایی که به خاطر سپردن ارقام در مقابل کلمات، دشوارتر است، استفاده از دامین اختصاصی برای هر سایت، راهکار مناسبی به شماره می‌آید تا بتوان سایت را در خاطر افراد ثبت کرد.

اگر تمامی سایت‌ها با آدرس IP خود قابل دسترسی بودند، چگونه می‌خواستید اعداد مشابه را از هم تفکیک کرده و در ذهن خود ثبت کنید؟ اعدادی چون 63.382.67.9 و 83.372.68.9 که در خود تشابه عددی دارند، نمی‌توانند در ذهن به خوبی تحلیل و تفکیک شوند. از سوی دیگر اعداد دارای پراکندگی هم، مدت زیادی در خاطر شما نمی‌مانند و به سرعت جای خود را به فراموشی خواهند داد. 
علت سخت بودن اعداد در مقایسه با کلمات، این است که هر عدد خود از کلماتی تشکیل می‌شود و تعداد این اعداد محدود و مشابه است. به همین دلیل شما می‌توانید به راحتی یک یا چند کلمه را به خاطر بسپارید، اما در مورد اعداد همواره به مشکل بر خواهید خورد. همچنین اعداد قابلیت معناگیری ندارند! چیزی که تمامی کلمات می‌توانند در خود جای داده و به این واسطه برای مدت طولانی در یادها ثبت شوند. منظور از این قابلیت، امکان ایجاد مفهوم و ربط دادن یک عبارت با نوع فعالیت است. در حقیقت هیچ عددی نمی‌تواند این روابط را در بطن خود بگنجاند، اما کلمات از این ویژگی برخوردار هستند. بنابراین می‌توانند به کمک میانبرهای ارتباطی، در خاطر ثبت شوند.

تمامی موارد ذکر شده، می‌توانند پاسخی برای سوال domain چیست و چرا به وجود آمده باشند. 

دامین همون اسم وب سایته

 

با توجه به اینکه بسیاری از فعالیت‌ها و مشاغل وارد عرصه اینترنت شده‌اند و به واسطه سایت‌ها انجام می‌شوند، اهمیت داشتن نام مناسب مانند داشتن یک مکان مناسب و همه‌شناس، در یک مرکز خرید بزرگ است. به گونه‌ای که بتواند راحت‌تر یافت شود و از آدرس مستقیم و در دسترسی برخوردار باشد تا افراد بتوانند خیلی راحت آن را بیابند‌. درست مانند یک نام دامین که نباید گنگ و غیر قابل حفظ باشد.

 

 

پسوندهای مختلف دامین را می‌شناسید؟

همانطور که درباره اجزای دامین گفته شد، بعد از نام دامنه، پسوند در ادامه قرار می‌گیرد. این پسوندها معین شده هستند و با توجه به نوع سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند.  استفاده از پسوندها در دامین سبب تکامل فرآیند جستجو می‌شود. برخی از این پسوند‌ها بسیار پرکاربرد هستند و اغلب با آن‌ها آشنایی دارید یا در سرچ خود از آن‌ها استفاده کرد‌ه‌اید.

پسوندهای com ,ir ,net ,org ,info متداول‌ترین نمونه‌هایی هستند که در اکثر وبسایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از این پسوندها کاربرد و معنای متفاوتی دارد و در یکی از دسته‌های عمومی، اختصاصی و ملی قرار می‌گیرند. 

 

پسوندهای عمومی (Generic Top-Level Domains)

پسوندهای عمومی به انواع پرکاربرد پسوند‌ها اتلاق می‌شود. این پسوندها جزء قدیمی‌ترین انواع هستند که محدودیتی برای به‌کارگیری از آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل بیشتر سایت‌های اینترنتی در دامین خود از این دسته از پسوندها کمک می‌گیرند. محدودیت در استفاده از پسوندها، مربوط به محتوا و هویت یک سایت است. از آنجایی که سایت‌های مختلف در عرصه‌های متفاوتی فعالیت دارند، پسوندها می‌توانند نمادی از حوزه فعالیتی آن‌ها باشند. به همین دلیل پسوندها در گروه‌های مختلف قرار می‌گیرند و در هر گروه مفهوم کاربردی خاصی دارند.

پسوند com: این پسوند مخفف Commercial بوده و برای بنگاه‌ها و شرکت‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی هر شرکتی در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کند، می‌تواند از دامینی با پسوند ذکر شده استفاده کند.

پسوند org: این پسوند مربوط به واژه Organization است و به ارگان‌ها و مراکز غیر انتفاعی اختصاص می‌یابد. به طوری که شرکت‌های تجاری نمی‌توانند از این پسوند در آدرس سایت خود استفاده کنند.

پسوند net: این واژه همانطور که پیداست، مخفف Network است که برای موارد مربوط به شبکه و خدمات اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

پسوند info: این پسوند با مخفف Information، برای سایت‌های اطلاع‌رسانی و عمومی کاربرد دارد.

پسوند pro: این عبارت مخفف شده کلمه Professional بوده و برای افراد حرفه‌ای و فعال اینترنتی کاربرد دارد و برای سایت‌های آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه می‌توان به دانشمندان، اساتید و حقوق دانان اشاره کرد.

پسوند biz: عبارت biz، مخفف شده واژه Business است که برای کسب‌و‌کارها و به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پسوند mobi: این پسوند مخفف mobile بوده و برای پایگاه‌های فروش و سرویس‌دهی محصولات موبایل کاربرد دارد.

پسوند name: این پسوند در معنای خود، برای افراد حقیقی به کار می‌رود که برای خود و به نام خود، سایتی درست می‌کنند؛ بدون هیچ پشتوانه حقوقی و یا داشتن برند کاری.

سعی کنین اول پسوندهای عمومی رو بخرین

 

 

پسوندهای اختصاصی (Sponsored Top-Level Domains)

تا اینجای کار در مورد پسوندهای عمومی و حوزه کاربرد هر یک از این پسوندها گفته شد، که محدودیتی از بابت اختصاص نوع فعالیت با پسوند نداشتند؛ اما در رابطه با پسوندهای اختصاصی، جریان کاملا متفاوت بوده و قوانینی وارد عمل می‌شوند.  این قوانین در مورد پسوند‌های اختصاصی، به گونه‌ای هستند که سبب انحصار به کارگیری از پسوندها در حوضه خاص فعالیتی می‌شوند. پسوندهای اختصاصی شامل موارد زیر هستند.

پسوند edu: یکی از رایج‌ترین پسوندهای اختصاصی، پسوند edu مخفف Education است که در ارتباط با سایت‌های مربوط به سازمان‌ها و ارگان‌های تعلیمی بوده و برای مواردی چون پایگاه‌های آموزشی به کار می‌رود.

پسوند gov: عبارت gov مخفف Government است و کاربرد آن برای نهادها و ارگان‌های دولتی مختص شده است.

پسوند int: این پسوند از اختصار واژه International حاصل شده و حوزه اینترنتی سازمان‌های بین‌المللی را نشان می‌دهد.

پسوند tv: همانطور که از نام این پسور پیداست، به راحتی می‌توان دریافت که مختص شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای است.

پسوند travel: پسوند travel مخصوص شرکت‌ها و سازمان‌هایی است که خدمات مسافرتی ارائه می‌دهند و سایتی برای فعالیت خود دارند.

 

 

پسوندهای ملی (Country Code Top-Level Domains)

پسوندهای ملی مربوط به هر کشور هستند که در آن‌ها از کد اختصار آن کشور برای ساخت دامین‌های یک کشور استفاده می‌شود. این دامین‌ها اختصاصی هستند؛ به عبارتی می‌توان گفت که تنها ساکنان خود آن کشور حق استفاده از آن را دارند.  در مورد کشور ایران، دو حرف اول از نام کشور، یعنی عبارت ir، تشکیل‌دهنده دامین‌های این کشور هستند. نمونه‌هایی از این پسوندها به شکل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پسوند ir: این پسوند اختصاری از نام ایران (Iran) است که تنها شرکت‌ها، سازمان‌ها و افراد ساکن در این کشور حق و اجازه استفاده از آن را دارند. 

پسوند co.ir: این مورد برای سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی قابل استفاده است. 

پسوند ac.ir: این پسوند برای وزارت بهداشت، وزارت علوم، شورای عالی انقلاب، مجلس شورای اسلامی و موسسات آموزش عالی قابل استفاده است و با توجه به همین مسئله ارائه مدارک و مجوز مربوطه در جهت به‌کارگیری از این پسوند در دامین سایت الزامی تلقی می‌شود.

پسوند sch.ir: این پسوند اختصار واژه school بوده و جهت به‌کارگیری در سایت مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمان‌های آموزشی که مجوز وزارت آموزش‌ و پرورش را دارند، می‌باشد. در مورد این پسوند هم مانند پسوند ac.ir، هنگام ثبت دامین، ارائه مدارک به علاوه درخواست کتبی الزامی می‌باشد.
تمامی این پسوندها، به واسطه تفکیک بخش‌های فعالیتی، سبب سازماندهی موارد مختلف می‌شوند و آن‌ها را بر اساس لزومات در دسته‌های مختلفی قرار می‌دهند.

 

ساب دامین چیست؟

ساب دامین به عنوان بخشی از دامین اصلی، در ابتدای نام دامین به کار می‌رود. ساب دامین زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بخواهید سایت دیگری با همان نام دامین اصلی خود داشته باشید و یا بخش دیگری به سایت خود اضافه کنید.  قطعا در ابتدای بسیاری از سایت‌ها با عبارت www مواجه شده‌اید‌؛ این نمونه‌ای از ساب دامین است که قبل از نام دامین وارد عمل می‌شود. در صورتی که بخواهید ساب دامین داشته باشید، الزاما باید دامین اصلی را تهیه کنید و سپس به شیوه‌های مختلف، ساب دامین اضافه کنید.

کاربرد ساب دامنه چیست؟

 

ساب دامین می‌تواند دلایل متفاوتی در پس کاربرد خود داشته باشد. این دلایل شامل مواردی هستند که در ادامه ذکر شده است.

اولین کاربرد ساب دامین: ایجاد بخشی مستقل برای وبلاگ

وبلاگ‌های پستی در یک سایت، به دلایلی از قبیل تفاوت ساختاری با سایت اصلی می‌توانند ساب دامین داشته باشند که با یک طراحی مستقل، یک وبلاگ در ساب دامین ایجاد می‌شود و امکان تفکیک و نظم دهی در یک سایت فراهم می‌شود.

 

دومین کاربرد ساب دامین: ایجاد بخشی مجزا در پرتال برای کاربران

در صورتی که فعالیت سایت به صورت خدماتی بوده و نیاز به ثبت نام و پرداخت هزینه توسط کاربران در سایت وجود دارد، ایجاد ساب دامین برای پنل کاربران، بهترین گزینه‌ای است که می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.  فرایند لاگین کردن که در بسیاری از سایت‌های خدماتی و سایت‌هایی که ابزار خاصی ارائه می‌دهند وجود دارد، نمونه‌ای از ساب دامین است که برای پنل کاربران تهیه شده.

 

سومین کاربرد ساب دامین: ایجاد فروشگاه اینترنتی در یک سایت

از آنجایی که ساختار فروشگاه‌های اینترنتی با سایت‌ها کاملا فرق دارد، ایجاد یک ساب دامین در جهت ارتقاء سایت و اضافه کردن بخش فروشگاه اینترنتی، می‌تواند بهترین گزینه پیش روی افراد باشد.  علاوه بر موارد ذکر شده، شرایط دیگری هم وجود دارد که می‌تواند سبب نیاز به ایجاد ساب دامین در یک سایت شود. به همین خاطر وجود ساب دامین به عنوان بخشی کاربردی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

برای انتخاب دامین به این نکات توجه کنید

در رابطه با نام دامین، برخی موارد وجود دارند که در انتخاب افراد تاثیر می‌گذارند. چرا که این بحث بسیار گسترده‌تر و پیچیده‌تر از چیزی است که قابلیت تصور داشته باشید. 

نام دامنه یا همان دامین، به عنوان یک محصول منفرد و بی‌مثال معرفی می‌شود. به طوری که امکان ایجاد دو سایت با یک نام وجود ندارد. با این تعریف، می‌‌توان دریافت که آدرس سایت‌ها منحصربه‌فرد است؛ درست مانند اثر انگشت افراد در دنیای واقعی. در نتیجه اگر یک سایت، نام و آدرسی را به عنوان دامنه خود ثبت کند، دیگر امکان دسترسی به آن دامین برای سایت‌های دیگر وجود نخواهد داشت. 

توجه داشته باشید که دامین از اجزای نام و پسوند تشکیل شده است. یعنی اگر پسوند متفاوتی به کار برود، افراد می‌توانند از یک نام دامین مشابه استفاده کنند، چرا که بخشی از دامین اصلی، دارای تفاوت است که سبب تفکیک حوزه‌های فعالیتی می‌شود. در نتیجه اولین گام در رابطه با انتخاب نام دامنه، توجه به قابلیت دسترسی به نام منتخب است. 

موارد دیگری که در رابطه با انتخاب نام دامنه باید در نظر گرفته شود، شامل توجه به انتخاب نام متناسب با نوع کسب‌و‌کار است.  همچنین می‌توانید در انتخاب نام دامنه از کلمه کلیدی سایت خود استفاده کنید تا به سئو سایت خود کمک قابل توجهی کرده باشید، البته به شرطی که لطمه‌ای به نام برند شما وارد نشود.

در انتخاب نام دامنه از واژه‌ها و عبارات اختصاری استفاده نکنید. استفاده از اختصارات تنها در شرایط ویژه جایز است. از عبارتی استفاده کنید که تایپ ساده و سریعی داشته باشد و به خوبی در حافظه دست افراد ثبت شود.  استفاده از نام‌های خاص و منحصربه‌فرد می‌تواند برای یک سایت بسیار مفید و موثر واقع شود؛ به طوری که هرگز از یادها نرود. 

 

خلاصه و جمع بندی هر آنچه که در این مقاله گفته شد:

با توجه به تمامی آنچه تا کنون گفته شد، حال می‌توانید در پاسخ به سوال domain چیست، بگویید که دامین به عنوان آدرس اختصاصی هر سایت، در دو بخش نام و پسوند به وجود می‌آید. 

این دامین‌ها راهکاری برای سهولت بخشیدن به فرآیند به خاطر سپاری آدرس‌ها هستند که به جای IP مورد استفاده قرار می‌گیرند.  در جستجوی هر سایت، با توجه به نام آن، می‌توانید پسوند مربوط به حیطه فعالیتی آن را هم اضافه کنید تا به طبقه‌بندی بهتری در مرورگر خود برسید.

در نهایت امیدواریم که با تکیه بر تمامی اطلاعاتی که ارائه شد، عملکرد موفقیت‌آمیزی در زمینه خرید دامنه داشته باشید‌.  زیرا یکی از اولین اقدامات برای طراحی سایت فروشگاهی یا حتی طراحی سایت املاک، انتخاب و خرید دامین یا دامنه می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!