تخفیف طراحی سایت فقط تا پایان این هفته

قوانین و شرایط مربوط به مالیات فروشگاه های اینترنتی

 • 30 آذر 1400
نکات فروش اینترنتی

برخلاف آنچه اغلب مردم تصور می‌کنند، قوانین مالیاتی کشور شامل حال هر شخص صاحب درآمدی، از جمله صاحبان مشاغل اینترنتی می شود، و این مسئله به داشتن یک مکان فیزیکی خاص برای تجارت، لوگوی اختصاصی، و یا حتی فاکتور، ارتباطی ندارد. مالیات فروشگاه های اینترنتی، کاملاً مشابه مالیات فروشگاه های دیگر در دنیای حقیقی ارزیابی می شوند.

 

قوانین و شرایط مربوط به مالیات فروشگاه های اینترنتی

مرکز تجارت الکترونیک ایران اعلام کرده، تعداد ۱۵ هزار مجوز نماد الکترونیکی در کشور صادر شده است. تعداد زیادی از تاجران فعال در رسانه های مجازی، از مسائل مالیاتی مربوط به این فضاها بی اطلاع هستند و فکر می کنند به دلیل فعالیت در دنیای مجازی مشمول قوانین مالیات نمی شوند. در صورتی که در حقیقت مالیات فروشگاه های اینترنتی دقیقا مانند فروشگاه‌های دنیای حقیقی قابل ارزیابی می باشد.

در واقع بازرگانان عرصه فضای مجازی (منظور مالکان فروشگاه های اینتنرتی است)، مانند دیگر افراد حقوقی لازم است، در هر فصل وارد سامانه الکترونیکی مزبور شده، و نسبت به پرداخت مالیات فروشگاه های اینترنتی خود اقدام نمایند. آخرین مهلت برای پرداخت مالیات مربوط به هر فصل تا یک ماه و نیم پس از همان فصل می باشد. بازرگانان می بایست لیست معاملات خود را به صورت الکترونیکی و یا نسخه ی لوح فشرده، در هر فصل به سازمان امور مالیاتی عرضه کنند.

 بنابراین 4 ماه پس از طراحی فروشگاه اینترنتی می بایست لیست معاملات خود را به صورت الکترونیکی و یا نسخه ی لوح فشرده، در هر فصل به سازمان امور مالیاتی عرضه کنید. 

 

 اقدامات دولت در جهت حمایت از فروشگاه های اینترنتی:

مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور، تمام تلاش خود را در راستای حمایت از تجارت های نوین و صنایع دانش بنیان مبذول داشته، و به تمامی این تجارت ها نماد اعتماد الکترونیک اعطا نموده است. از اقدامات دیگر دولت در حمایت از این مشاغل، اختصاص دادن درگاه‌های پرداخت بانکی برای تجارت های مجازی است تا دریافت های آنها به صورت کاملا ایمن انجام شود. متقابلاً، صاحبان بازرگانی های کوچک نیز مناقصات کوچک و بزرگ خود را در سامانه های اعلام شده توسط این سازمان ثبت می‌کنند، تا بدین ترتیب در رونق یافتن شرکت های دانش بنیان نقشی داشته باشند.

 

زمان شروع محاسبات مالیاتی برای فروشگاه های اینترنتی:

تاجران فضای مجازی از زمان صدور مجوز خود مشمول قانون مالیات میشوند. یکی از این مالیات ها، مالیات  ارزش افزوده است. میزان مالیات فروشگاه های اینترنتی، به نسبت درآمدی که کسب کردند محاسبه می شود.

 

محاسبات مالیات فروشگاه های مجازی:

برای این نوع کسب و کار، در صورتی که فروشنده و مالک اصلی یک شخص باشد، مالیات ارزش افزوده بر اساس سیاست های فروشنده و همچنین نوع کالای تجاری تعیین می شود. اما اگر فروشنده شخص دیگری باشد، محاسبه مالیات بر اساس خدمات ارائه شده توسط فروشنده ارزیابی می گردد. 

محاسبات مالیات فروشگاه های اینترنتی، برای شاغلان مجازی مانند تاجران دیگر بر اساس خود اظهاری ایشان صورت می‌گیرد و در صورت مشاهده عدم تطابق اظهار با واقعیت، مطابق با شواهد و قرائن موجود، مالیات توسط اداره امور مالیاتی تعیین می شود. 

 

نحوه نظارت اداره امور مالیاتی بر عملکرد فروشگاه های اینترنتی

تاجران فعال در فضای مجازی، برای خدمات بانکی اینترنتی، به نماد الکترونیکی سازمان مالیات نیازمند هستند؛ اداره مالیات نیز از همین طریق از میزان فروش واقعی این تاجران مطلع می شود. میزان سود را نیز خود فروشنده با ارائه مدارک قابل قبول برای سازمان یاد شده، ارائه می کند. در صورت عدم همکاری فروشنده ها، مالیات فروشگاه های اینترنتی، صورت تخمینی محاسبه می شود.

 مهم نیست شما برای تجارت خود لوگو داشته باشید یا نداشته باشید، صدور فاکتور هم نیاز نیست؛ مالیات از روی درآمد شما محاسبه می شود. 

 

 

نحوه پرداخت مالیات فروشگاه های اینترنتی:

 مشابه فروشگاه های حقیقی، ابتدا باید نوع مالکیت وب سایت، به لحاظ حقیقی یا حقوقی بودن آن مشخص شود. در هر حالت اداره مالیات تعیین کننده میزان آن بر اساس حقیقی یا حقوقی بودن مالکیت می باشد.

 

 جریمه عدم پرداخت مالیات فروشگاه های اینترنتی: 

در صورت عدم پرداخت مالیات از طرف بازرگانان عرصه مجازی، علاوه بر حذف بخشودگی و معافیت مالیاتی، بازرگانان ملزم به پرداخت جریمه نیز می گردند. 

در صورت عدم پرداخت مالیات، بازرگانان ملزم به پرداخت جریمه می گردند.

 

فاکتور های فروش اینترنتی: 

فاکتور دستی: در این فاکتورها، شماره سریال چاپ شده یا ماشینی، تاریخ صدور و اطلاعات شناسایی اشخاص حقیقی، شامل نام و نام خانوادگی، کد اقتصادی و آدرس دقیق، به همراه کد پستی و همچنین مشخصات کالای تجاری و یا خدمات دیگر ارائه شده، با ذکر هزینه آن وارد می شود.

 فاکتور های ماشینی: صورتحساب هایی که به صورت ماشینی صادر می‌شوند و حاوی اطلاعاتی مشابه اطلاعات موجود در فاکتور دستی می باشند، را می گویند.

 

تنظیم و ارسال اظهارنامه های مالیاتی برای صاحبان مشاغل  اینترنتی:

بر اساس اطلاعیه اداره امور مالیاتی، صاحبان مشاغل اینترنتی حقیقی و حقوقی، باید اظهارنامه های خود را در زمان تعیین شده به سازمان مربوطه تحویل دهند. ( مهلت انجام این کار برای افراد حقیقی تا پایان خرداد سال آینده، و برای افراد حقوقی، تا ۴ ماه بعد از اتمام سال اقتصادی می باشد. )
 اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و صاحبان تجارت گروه ۱، بر طبق ماده ۲ از آیین نامه، و ماده ۹۵ قوانین مالیات، دربردارنده مواردی چون ترازنامه ها و فاکتورهای سود و زیان که توسط سازمان امور مالیاتی تهیه و تایید شده است، می باشد. صاحبان تجارت گروه ۲ و ۳ اشخاص حقیقی، لازم است، مطابق نمونه ارائه شده توسط سازمان امور مالیاتی، اظهارنامه هایشان را ارائه کنند. ارسال اظهارنامه ها با مراجعه به سامانه الکترونیکی مالی انجام می پذیرد.

بازرگانان باید اظهارنامه های خود را تا ۱۵ روز پس از اتمام هر دوره مالیاتی تحویل داده، و نسبت به پرداخت عوارض ارزش افزوده و مالیات اقدام نمایند.


 

وظایف فروشندگان مجازی در رابطه با قانون مالیات ارزش افزوده:

مطابق اطلاعیه صادر شده این سازمان، بازرگانان باید دفاتر مالی، صورت هزینه و درآمد های ماهیانه، خلاصه درآمد هر سال، و دیگر مدارک مورد نیاز را کتبا به ماموران این سازمان تحویل دهند. صاحبان مشاغل اینترنتی، که ملزم به پرداخت مالیات ارزش افزوده، بر اساس فراخوان هفتگانه می باشند، باید:

 • نسبت به تشکیل پرونده در واحد مالیاتی مرتبط، اقدام نمایند.
 • بر اساس این فراخوان، نسبت به ثبت نام در سیستم مالیات ارزش افزوده اقدام نمایند.
 • نسبت به صدور فاکتور دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده اجناس مشمول این مالیات، اقدام نمایند.
 • برای حفظ و نگهداری دفاتر و اسناد خود، به مدت ۱۰ سال شرایط لازم را فراهم نمایند.
 • اظهارنامه های خود را تا ۱۵روز پس از اتمام هر دوره مالیاتی تحویل داده، و نسبت به پرداخت عوارض ارزش افزوده و مالیات فروشگاه های اینترنتی، اقدام نمایند.

 

 شرح خلاصه وظایف مالیاتی شاغلین در عرصه تجارت مجازی:

 • تشکیل پرونده مالیاتی؛
 • ثبت نام الکترونیکی و دریافت کد اقتصادی سامانه اداره امور مالیاتی، و همچنین ثبت نام در سیستم مالیات ارزش افزوده، بر اساس فراخوان های هفت گانه؛ 
 • صدور فاکتور ذکر شده در ماده ۸ آیین نامه ماده و ۹۵ مقررات مالیات و وصول عوارض ارزش افزوده، برای کالاهایی که شامل این نوع از مالیات می باشند؛
 • تحویل به موقع اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات فروشگاه های اینترنتی؛
 • تهیه لیستی شامل معاملات هر فصل، و ارائه آن به سازمان؛
 • تهیه لیستی شامل حقوق کارمندان، تحویل آن به سازمان، و پرداخت مالیات تعیین شده آن؛
 • حفظ و نگهداری دفاتر کار، صورت های هزینه و درآمد هر ماه و سال و اسناد آن، و عرضه آن به مأموران سازمان.

 نکته: مشمولین مالیاتی مذکور، لازم است در صورت نیاز نسبت به پرداخت هزینه حق تمبر نیز اقدام نمایند.

 

سوالات متداول در رابطه با مالیات فروشگاه های اینترنتی:

 آیا قانونی برای پرداخت مالیات فروشگاه های اینترنتی وجود دارد؟

بله، مطابق قوانین مصوب، اشخاص حقیقی و حقوقی متناسب با درآمد، شامل قانون پرداخت مالیات شده و مالیات کسب و کار اینترنتی برای بازرگانان فضای مجازی و حقیقی تفاوتی ندارد.

 

 چگونه نسبت به تشکیل پرونده، برای پرداخت مالیات فروشگاه های اینترنتی، اقدام کنیم؟

بازرگانان فعال در این عرصه لازم است، حداکثر پس از گذشت ۴ ماه از زمان طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی، نسبت به تشکیل پرونده در اداره سازمان امور مالیاتی، به صورت کتبی اقدام نمایند.

 

فاکتور فروش فروشگاه های اینترنتی چگونه است؟

با ثبت نام اشخاص حقوقی و صاحبان فروشگاه های اینترنتی، در سیستم مالیاتی سازمان مذکور برای آنها یک کد اقتصادی صادر خواهد شد. بازرگانان باید کد اقتصادی خود و شخص مقابل معامله هایشان، فاکتورها و اسناد دیگر را وارد کنند.

 

فاکتور های فروشگاه های اینترنتی چگونه هستند؟

این فاکتورها به دو شکل ماشینی و دستی وجود دارند. در هر دو حالت باید اطلاعاتی شامل نام و نام خانوادگی، نام شخص حقوقی، کد اقتصادی، آدرس، کدپستی  هر دو طرف معامله،  مشخصات کالای تجاری و نوع خدمات ارائه شده، به همراه هزینه آن ها، چه به صورت دستی چه توسط ماشین وارد شده باشد.

 

 آیا بازرگانان فضای مجازی نیز برای پرداخت مالیات فروشگاه های اینترنتی خود ملزم به ارائه معاملات هر فصل هستند؟

بله، مالیات فروشگاه های اینترنتی، مانند فروشگاه های حقیقی، مطابق با ماده ۲ از آیین نامه و ماده ۹۵ قوانین مالیات و مالکان می باشد. همچنین باید صورت معاملات از طریق لینک الکترونیکی معاملات فصلی، به سازمان تحویل داده شود.

 

بازرگانان عرصه مجازی، لازم است چه مراحلی را برای تشکیل پرونده مالیات فروشگاه های اینترنتی خود طی کنند؟

ثبت نام الکترونیکی به منظور اخذ کد اقتصادی از سازمان مالیاتی کشور، و سپس ثبت نام در سیستم مالیات بر ارزش افزوده، صدور فاکتور خود، مطابق ماده ۸ آیین نامه ماده و ۹۵ مقررات مالیات و دریافت عوارض ارزش افزوده، از جمله کارهایی هستند که باید برای تشکیل پرونده مالیاتی انجام شود. به علاوه، لازم است اظهارنامه مالیاتی خود را در مدت تعیین شده ارائه دهند؛ و مالیات را پرداخت نمایند. همچنین باید لیست هایی شامل معاملات هر فصل شان، و حقوق کارمندان، تهیه کرده، و نسبت به پرداخت مالیات مربوط به آن ها اقدام نماید. بازرگانان باید به خاطر داشته باشند، برای نگهداری از دفاتر کار، صورت های هزینه و درآمد هر ماه و سال، و اسناد مربوط به آن ها، و ارائه آن به ماموران آن سازمان اقدام لازم را انجام دهند.

 

در صورتی که مالکان مشاغل مجازی نسبت به ثبت نام، مرتکب قصور شوند، چه اتفاقی برای ایشان خواهد افتاد؟

در صورت اجتناب از ثبت نام و مطلع کردن اداره امور مالیاتی، تاجر از برنامه های معافیت مالیاتی دولت حذف شده، و به علاوه باید جریمه آن را نیز پرداخت نماید.
 

دیدگاه خود را بنویسید :