تخفیف طراحی سایت فقط تا پایان این هفته

نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیک (اینماد) برای فروشگاه اینترنتی

  • 5 دی 1400
نکات فروش اینترنتی

مراحل گرفتن اینماد به چه صورتی است؟  هزینه دریافت اینماد چقدر است؟ گرفتن نماد اعتماد الکترونیک چقدر ضروری است؟ مراحل دریافت اینماد چقدر طول می کشد؟ مراحل گرفتن اینماد به صورت اینترنتی است یا حضوری؟ برای فرآیند مراحل گرفتن اینماد نیاز به صاحب سایت است؟ اینها سوالات مهمی است که اغلب مدیران کسب و کارهای اینترنتی در مورد مراحل گرفتن اینماد می پرسند.

 

اینماد چیست؟

اینماد لوگو یا نشانه ای است که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی  (که یک مرکز دولتی است)  به همه کسب و کارها و سایت‌های و فروشگاههای اینترنتی ارائه می دهد. این نماد به معنای یک مجوز برای کسب و کار اینترنتی محسوب می شود. مشتریان برای اینکه به سایت و فروشگاه شما اعتماد کنند، ابتدا اینماد آن را بررسی می ‌کنند و پس از اینکه برای آنها به اثبات رسید که اینماد، معتبر و دقیق است و تاریخ انقضای آن نگذشته است، مطمئن باشید که به فروشگاه شما اعتماد کرده و از آن خرید می‌ کنند.

نیاز به اینماد برای سایت های فروشگاهی یک نیاز غیرقابل انکار باشد. با استفاده از اینماد شما به عنوان صاحب فروشگاه می توانید سیستم تسویه حساب سایت خود (که معمولا با افزونه های وردپرس و ... به وجود می‌آید) را به درگاه پرداخت بانک های مختلف متصل کنید. در این صورت کاربر برای تسویه حساب محصول یا خدمتی که شما ارائه می دهید به سیستمهای مانند شاپرک و .... متصل خواهد شد.

 

واقعا به نماد اعتماد الکترونیک نیاز داریم؟

امروزه اغلب کسب و کارهای اینترنتی  به اهمیت استفاده از سایت اینترنتی برای فروش محصولات و خدمات خود پی برده اند. مخصوصاً پس از همه گیری کرونا با استقبال گسترده مردم از خرید اینترنتی، شاهد ایجاد فروشگاه های اینترنتی بسیار زیادی توسط مدیران کسب و کارها بودیم. اصلی ترین هدف از ایجاد یک سایت اینترنتی، قاعدتاً این است که شما بتوانید محصولات و خدمات خود را به فروش برسانید.

معمولا هم روش فروشگاه های اینترنتی  این گونه است که ابتدا باید خریدار تمام مبلغ مربوط به محصول را واریز کند تا مسئولان سایت فروشگاهی،  بر اساس درآمد حاصل از آن، بتوانند بقیه مراحل فروش را انجام بدهند. اما اصلی ترین نکته این است که چگونه خریدار به شما اعتماد کند؟ آیا یک خریدار می تواند برای محصول چند صد هزار تومانی یا چند میلیونی هزینه ای را بدهد و آن را به یک کارت یا شماره حساب  واریز کند، بدون آنکه اعتماد کافی به صاحب کارت و مجموعه سایت داشته باشد؟ خیر، معمولاً اینگونه نیست.

اگر شما یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید و محصول خود را در آن به فروش برسانید، متوجه خواهید شد که بیشترین سوالاتی که کاربران از شما خواهند پرسید در این حوزه است که چگونه می‌توانند به سایت و فروشگاه شما اعتماد کنند؟ از کجا مطمئن باشند که محصول یا خدمت آنها به طور کامل و بدون هیچ مشکلی به دستشان خواهد رسید یا از مهمتر، آیا می توانند هزینه محصول را درب خانه بپردازند؟ ( چرا که در آن صورت مطمئن خواهند شد که محصول به دست آنها رسیده و پس از آن، می‌توانند هزینه را  پرداخت کنند. روشی که شاید بهتر باشد از این که  ابتدا هزینه آن را بدهد و چند روز منتظر بماند تا محصول به دست آنها برسد یا نرسد!!! این روش  برای تولید کننده یا تامین کننده به صرفه نیست.)

بدون شک حق با مشتری است. چرا که او می‌خواهد برای به دست آوردن یک محصول، هزینه را در ابتدا بپردازد. بدون آنکه آن را حتی لمس کرده باشد! از این رو بهترین نکته این است که از نماد اعتماد الکترونیکی یا همان اینماد استفاده کنید. نماد اعتماد الکترونیکی یا اختصارا اینماد باعث می ‌شود تا خریدار  یا  کاربر، اطمینان داشته باشد که فروشگاه اینترنتی مدنظر او، یک فروشگاه اینترنتی معتبر است که تمام اطلاعات آن در سامانه مربوط به وزارت صمت و وزارت ارتباطات تایید شده است. پس در این مقاله می خواهیم مراحل گرفتن اینماد را به صورت گام به گام توضیح بدهیم.

 

 

با وجود درگاه های اینترنتی واسط باز هم به اینماد نیاز داریم؟

شاید بپرسید که درگاه‌ های پرداخت واسط نیز وجود دارند که اصلاً نیاز به اینماد هم ندارند. پس چه لزومی به مراحل گرفتن اینماد داریم؟ بله، درگاه‌ هایی مثل زرین پال این کار را انجام می ‌دهند. اما اغلب مشتریان ابتدا اینماد را مشاهده می کنند و پس از آن به خرید یک محصول مبادرت می‌ ورزند. زرین پال به عنوان یک پرداخت واسط فعالیت می‌کند و ممکن است به هر دلیلی در فرآیند تسویه حساب دچار مشکل شود. اما اگر سایت اینماد داشته باشد و شما مراحل گرفتن اینماد طی کرده باشید، مشتری مطمئن است که هیچ مشکلی در هنگام تسویه حساب برای او  پیش نخواهد آمد.

شاید کسب و کار شما به صورت فروش اینترنتی نباشد و شما محصولات را درب منازل به مشتری تحویل می دهید و همانجا نیز هزینه را دریافت می کنید. اگر باز هم قرار باشد که سیستم پرداخت در محل داشته باشید، نیاز به گرفتن اینماد دارید. چون پست و دیگر سازمان ‌های ارسال کالا (مثل تیپاکس و ...) با کسب و کارهایی قرارداد می بندند که اینماد داشته باشند.

نکته مهم» از آذر ماه سال 1400 برای دریافت درگاه واسط نیز مانند درگاه های مستقیم، دریافت نماد اعتماد الکترونیک الزامی شد.

 

مراحل گرفتن اینماد به طور کامل

اینماد عمدتاً با سه حالت نمایش داده می شود: یکی نماد اعتماد موقت است. نماد اعتماد موقت به اینگونه است که سایت شما، در حال طی کردن مراحل گرفتن اینماد است و چون  پروسه آن کمی زمانبر است ( معمولا حدود چند روز ) به همین دلیل از نماد اعتماد موقت استفاده می‌شود که نشان بدهد سایت مراحل قانونی را تا این لحظه، برای گرفتن اینماد انجام داده  اما هنوز اینماد را به طور کامل دریافت نکرده است.

اگر که تمام شرایط گفته شده و مجوزهای لازم از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک به یک سایت داده شود، نماد اعتماد یک ستاره برای آن سایت در نظر گرفته می شود.

همانطور که می دانید ssl یک پروتکل امنیتی است که وقتی آن را بر روی یک سایت قرار میدهیم، در کنار آدرس آن، علامت قفل سبز رنگ نمایش داده می شود. این پروتکل امنیتی باعث می ‌شود که کاربران از امنیت اطلاعات شان در سایت مطمئن شوند. بدین صورت که اگر اطلاعات کارت بانکی، اطلاعات شناسنامه و ... را وارد یک سایت می کنند، بداند که اطلاعات آنها کاملا ایمن خواهد بود. وقتی که گواهی ssl را بتوانید اخذ کنید، نماد اعتماد الکترونیکی شما دو ستاره خواهد شد که  به واسطه آن تایید و اعتماد بیشتر مشتری به وجود خواهد آمد.

 

برای دریافت اینماد چه کار باید کنیم؟

 در ابتدا باید وب سایت شما به صورت کامل طراحی و پیاده سازی و حتی چند محصول به صورت تست بر روی آن بارگزاری شده باشد.

 حال به قسمت اصلی  این مقاله رسیدیم. مراحل گرفتن اینماد چگونه است؟ مراحل گرفتن اینماد بسیار آسان است و چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. شما وارد سایت اینماد به نشانی  https://enamad.ir/  می شوید. در قسمت کسب و کارها،  گزینه ثبت نام و ورود به پنل کاربری را انتخاب کنید.

مرحله 1 دریافت اینماد

 

پس از آن باید اطلاعات خود را به صورت کامل وارد کنید. نوع شخصیت خود، آدرس ایمیل معتبر و کاملا دقیق، شناسه کاربری، رمز عبور کاملاً حرفه‌ای و درست و غیرقابل پیش‌بینی، تایپ یک کد یا جمع دو عدد در انتهای این فرآیند (برای این که اثبات شود شما ربات نیستید) مرحله اول از مراحل گرفتن اینماد است. پس از آن، دو گزینه آخر را تیک بزنید تا حساب کاربری  یا پنل کاربری خود  را مشاهده کنید.

مرحله 2 دریافت اینماد

 

تکمیل اطلاعات هویتی

منظور از تکمیل اطلاعات در واقع بارگذاری تصویر یا اسکن اطلاعات هویتی، مانند کارت ملی، صفحه اول شناسنامه، تصویر سه در چهار، کارت پایان خدمت و ... است. 

مرحله 3 گرفتن نماد اعتماد

 

پس از آن شما باید اطلاعاتی مانند تلفن ثابت و تلفن همراه و ایمیل خود را وارد کنید. توصیه می کنیم که حتما این اطلاعات کامل و دقیق باشد. ایمیل (تلفن همراه و تلفن ثابت) شما ا راه های ارتباطی مهمی هستند که اگر به هر دلیل مشکلی پیش آمد پیام های مهم از طریق آنها اطلاع رسانی خواهد شد. به همین دلیل سعی کنید که حتماً اطلاعات دقیق وارد کنید و  گزینه احراز هویت را بزنید.

مرحله 4 نماد اعتماد

 

پس از تایید این مرحله از مراحل گرفتن اینماد ، باید به سراغ گزینه کسب و کار بروید و بر روی افزودن کسب و کار کلیک کنید و تمام اطلاعات کامل کسب و کار خود را نیز بر اساس فرم وارد کنید.

مرحله 5 گرفتن اینماد  

 

در مرحله بعدی از مراحل گرفتن اینماد باید روی سامانه اعتبارسنجی کلیک کنید. سامانه اعتبارسنجی در واقع سامانه ای است که با استفاده از آن وارد یکی از صفحات شرکت ‌پست می‌شوید. هزینه‌ای حدود ۱۷ هزار تومان را در این قسمت باید به صورت آنلاین پرداخت کنید. در واقع با استفاده از این قسمت، آدرس شما تایید می شود. به عبارت دیگر با استفاده از این آدرس، یک بسته پستی که حاوی دو کد برای تایید اطلاعات جغرافیایی منزل یا شرکت شما است، فرستاده می شود. این بسته (که یک نامه بسیار ساده است) را  باید حتماً توسط خودتان تحویل گرفته شود. پس سعی کنید حتماً بعد از این مدت (در حدود یک هفته) در دسترس باشید تا بتواند این بسته را از پست تحویل بگیرید.

اگر کسب و کار شما یک شرکت است که آدرس دقیق شرکت را وارد می کنید. اگر کسب و کار شما  مجازی است، می توانید آدرس خانه خود را وارد کنید. پس از اینکه تمام اطلاعات را وارد کردید، گزینه (اطلاعات جهت بررسی فرایند خرید) را انتخاب کنید   تا یک نام کاربری  و رمز عبور برای شما ایجاد شود.  با استفاده از این نام کاربری و رمز عبور   یک اکانت در سایت خود بسازید.

 

تاییدیه فنی اینماد

وقتی که تمامی اطلاعات وارد کردید گزینه تاییدیه فنی را بزنید. گزینه تاییدیه فنی در زیرمنو مدیریت کسب و کار  است. این گزینه به معنای این است که شما صاحب و مدیر کسب و کار هستید و می‌توانید با استفاده کردن از ایمیل یا قراردادن متاتگ گفته شده در قسمت هدر سایت، این کار را انجام دهید. برای این کار چند روش وجود دارد. به عنوان مثال آپلود یک فایل در سرور و ... 

مرحله 6 گرفتن نماد اعتماد الکترونیک

 

پس از انجام تاییدیه فنی، دوباره  به قسمت کسب و کار و وضعیت چک لیست کسب و کار بروید یک لیست دیگر   نمایش داده می شود که در مورد کسب و کار و محصولات شما است. شما باید تک تک آنها را تکمیل کنید. پس از تکمیل همه، گزینه  ارسال جهت بررسی توسط کارشناس را انتخاب کنید. فرآیند بررسی چند روز طول می کشد. در اینجا مراحل گرفتن اینماد به پایان رسیده است.

وقتی همه اطلاعات را کامل کردید یک متن به عنوان متن تعهد نامه مشاهده می شود که آن را به دقت مطالعه کنید و گزینه تایید را بزنید.

مرحله 7 نماد اعتماد الکترونیک

 

جدیداً هزینه های پستی برای مراحل گرفتن اینماد به حدود ۱۷۵ هزار تومان رسیده است. البته این مبلغ برای دو سال است. یعنی شما بعد از گرفتن اینماد برای دوسال نماد الکترونیکی معتبر خواهید داشت. خیلی ها می پرسند که چگونه می‌توان ستاره‌های اینماد را اضافه کرد؟ در ابتدا لوگوی اینماد، بدون ستاره هستند. همانطور که اشاره کردیم بعد از اینکه مدتی بگذرد و خرید و فروش در سایت شما اتفاق بیفتد، قطعاً این نماد شما یک ستاره خواهد شد و اگر ssl را به عنوان یک افزونه مهم در سایت شما فعال شود، آن موقع است که می توانید دوباره به پنل کاربری سایت اینماد مراجعه کنید و درخواست ارتقاء نماد دو ستاره  را ثبت کنید.

 

پس از مراحل گرفتن اینماد آن را  چگونه وارد سایت  خود کنیم؟

سوال اصلی اینجاست که پس از مراحل گرفتن اینماد آن را  چگونه وارد سایت  خود کنیم؟ وقتی که اینماد شما توسط سازمان آماده شد، کدی به شما نمایش داده می شود.  شما باید این کد را در قسمت موردنیاز سایت خود وارد کنید. متناسب با سیستم مدیریت محتوایی که  برای سایت خود در نظر گرفته اید، این کار متفاوت است. توصیه می‌کنیم این کار را به مدیر سایت یا برنامه نویس سایت بسپارید.  تا این کد را در جایگاه مناسب در خطوط برنامه‌ریزی برنامه نویسی سایت  قرار دهند.

همانطور که می دانید معمولآ  اینماد در صفحه (درباره ما) قرار داده می شد. بعضا  آن را در پایین (فوتر سایت) هم قرار می‌دهند و از لینکهای لنگری استفاده می‌کنند. به هر حال مهمترین کاری که باید برای راه اندازی یک سایت فروشگاهی انجام دهید این است که این نماد آن را فعال کنید که خوشبختانه فرآیند به دست آوردن آن فرآیند بسیار ساده ای است. در این مقاله مراحل گرفتن اینماد را به طور کامل و تصویری بیان کردیم.

 

دیدگاه خود را بنویسید :