عبارت SSL مخفف Secure Sockets Layer در معنای لایه اتصال امن است که به لایه امنیتی شهرت دارد.

در سرچ بسیاری از سایت‌ها حتما از پروتکل https استفاده کرد‌ه‌اید که در ابتدای دامین سایت نوشته می‌شود. این پروتکل موظف است تا داده‌ها را بین کلاینت و سرور انتقال دهد. هدف از تعریف پروتکل https، بالا بردن سطح امنیت بستر تبادل اطلاعات در فضای وب بوده و هست. به همین دلیل گفته می‌شود که سایت‌های فاقد پروتکل https، از نظر ایمنی اطلاعات، خطرناک هستند! اما سوال اینجاست که اگر وبسایتمان با https شروع نشود، آسمان به زمین می‌رسد؟

برای دریافت پاسخ این سوال، به ایمنی و خصوصی بودن یک گفتگو فکر کنید. زمانی که شما در یک جمع می‌خواهید سخنانی را به زبان آورید که نباید جز مخاطب فرد دیگری شنونده بحث شما باشد، بهترین کار این است که از عبارات رمزی و کنایی استفاده کنید. این حرکت سبب می‌شود تا فهم کلام شما، تنها برای مخاطب ممکن باشد. در نتیجه هر شنونده‌ای قادر به دریافت درست اطلاعات از سخنان شما نخواهد بود. این نوع محافظه کاری همان سازوکاری است که پروتکل موظف به اجرای آن است.

در حقیقت پروتکل می‌تواند واژه‌ای برای انتقال داده‌ها بدون ایجاد خطر باشد. http یک پروتکل غیر ایمن بوده که برخلاف پروتکل https عمل می‌کند و می‌تواند داده‌ها را به واسطه شنودهای مختلف، به تهدید تبدیل کند. در صورتی که وبسایتی از https برخوردار نباشد، می‌تواند از پروتکل‌ ایمن دیگر، یعنی ssl استفاده کند. 

 

گواهینامه SSL چیست؟ 

درباره اینکه ssl چیست، لازم به ذکر است که گواهینامه SSL به عنوان یک پروتکل امنیتی وبسایت‌های اینترنت است که بر پایه رمزگذاری فعالیت می‌کند. عبارت SSL مخفف Secure Sockets Layer در معنای لایه اتصال امن است که به لایه امنیتی شهرت دارد.  در واقع می‌توان چنین گفت که این لایه اتصال ایمن یا همان ssl، با رمزگذاری اطلاعات سرویس دهنده و سرویس گیرنده، تمامی اطلاعات را در یک گاوصندق قرار داده و از افشای آن‌ها جلوگیری می‌کند.  

به کارگیری این پروتکل با اهداف حفاظت از حریم خصوصی، احراز هویت و یکپارچگی داده‌­ها در ارتباطات اینترنتی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.  در سایت‌هایی که از پروتکل ایمنی برخوردار نیستند، به راحتی امکان هک یا انتقال داده‌های موجود فراهم می‌شود. به خصوص در رابطه با فروشگاه‌های اینترنتی که داده‌ها به صورت پیام بین فروشنده و مشتری قابل دسترس هستند.  برای همین است که باید برای سایت‌های خدماتی و یا سایت‌هایی که فروشگاه اینترنتی در خود دارند، پروتکل ایمنی تعریف شود.

گواهینامه ssl چیست

 

از آنجایی که امروزه شاهد گسترش سرقت‌های اینترنتی و هک‌ وبسایت‌ها هستیم، اهمیت ایجاد پروتکل ایمن و گواهی ssl، به مراتب بیشتر از هر زمان دیگری است.  سایت‌هایی که ارتباط مستقیم با کاربران خود دارند و برای خدماتی که ارائه می‌دهند، از فرم ثبت نام استفاده می‌کنند، برای ایمنی لازم است که از گواهینامه SSL یا پروتکل ایمنی استفاده کنند. وجود نماد قفل در نوار مرورگر، نشان دهنده جزئیات پروتکل است که در صورت کلیک روی آن، قابلیت مشاهده جزئیات به وجود می‌آید.

شاید جدا از بحث ssl چیست، بخواهید با علت اهمیت آن آشنایی پیدا کنید. در واقع وجود اس اس ال به دلیل رمزگذاری برای اطلاعات، مانع از دسترسی ساده آن‌ها می‌شود. سایت‌های فاقد ssl، به راحتی قابل دسترس هستند. برای نمونه یک سایت فروش محصول را در نظر بگیرید که فاقد ssl است؛ در این سایت اطلاعات مشتری از قبیل رمز کارت اعتباری که برای ثبت سفارش در سایت وارد شده، به راحتی قابل هک و استفاده خواهد بود! در چنین شرایطی هیچ تضمینی از بابت ایمنی سایت وجود نخواهد داشت؛ اما اگر گواهی ssl برای وبسایت مورد نظر، تعریف شود، این اطلاعات تنها با احزار هویت قابلیت دسترسی پیدا خواهند کرد. 

 

انواع گواهینامه اس اس ال 

برای گواهینامه اس اس ال انواع مختلفی تعریف شده است که هر کدام با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، می‌توانند مربوط به بخش خاصی از ایمنی سایت باشند که نمادی از امنیت سایت مذکور، با توجه به فاکتورهای خاص هستند.

 

گواهینامه SSL از نوع DV

این نوع که عبارت خلاصه شده Domain Validated است، تنها مختص به دامین می‌شود. یعنی ارتباطی با ثبت شرکت و سازمان مالک فعالیت ندارد. به همین دلیل در وبسایت‌های عمومی و به خصوص انواع مربوط به افراد حقیقی که پشتوانه حقوقی ندارند، از گواهی SSL در انواع DV استفاده می‌شود. 
لازم به ذکر است که دامین مربوط به آدرسی است که برای هر سایت به صورت منحصربه‌فرد تعریف می‌شود و افراد برای مراجعه و بازدید از آن سایت، با سرچ این آدرس در نوار جستجو مرورگر، می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند. شاید برای طراحی سایت فروشگاهی رایج ترین گواهی SSL همین نوع باشد.

 

گواهینامه SSL از نوع OV

عبارت OV مخفف Organization Validated بوده که در آن ثبت سازمان ملاک خواهد بود و لازم به تایید ثبت رسمی بودن سازمان متقاضی توسط شرکت ارائه دهنده گواهینامه است.  در این نوع بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌های خدماتی که به واسطه سایت فعالیت دارند، برای دریافت گواهینامه اس اس ال ثبت درخواست می‌کنند.

 

گواهینامه SSL از نوع EV

نوع EV اختصاری از Extended Validation است. احزار هویت در مورد انواع EV، به مراتب سختگیرانه‌تر بوده که این روندها وابسته به استانداردهای مشخصی تعیین شده‌اند.  در صورتی که این گواهی برای یک سایت تعریف شود، یک نوار به رنگ سبز در مرورگر برای بازدید کنندگان فعال می‌شود. 

 

گواهینامه SSL از نوع SSL Wildcard

این نوع به شما اجازه خواهد داد تا علاوه بر دامین اصلی، دامین‌های فرعی خود را هم در انحصار فعالیت گواهینامه SSL قرار دهید. در واقع یک پوشش همه جانبه برای سایت شما فراهم می‌آورد و می‌تواند علاوه بر بخش اصلی، صفحه فروش و دیگر قسمت‌های سایت را پشتیبانی کند. این در حالی است که انواع تک دامین، نمی‌توانند گستردگی پوشش دهی بیش از یک دامین را دارا باشند.

 

گواهینامه SSL از نوع MDC

گواهی MDC در SSL اختصار عبارت Multi-Domain SSL Certificates بوده و می­‌تواند برای دامین­‌هایی که بر روی یک IP ست شده‌­اند تا 100 دامین مختلف، مورد استفاده قرار بگیرد. 

 

گواهینامه SSL از نوع UCC

گواهی UCC یا به عبارتی Cases for Multi-Domain SSL Certificates، ویژگی‌های مشابه با گواهی MDC دارد و به همان صورت می‌تواند برای دامین­‌هایی که بر روی یک IP ست شده‌­اند تا 100 دامین مختلف، مورد استفاده قرار بگیرد، به علاوه اینکه مانند گواهی EV، نوار سبزی را در مرورگر کاربران فعال می‌کند.

 

چرا وبسایت‌ها به SSL احتیاج دارند؟ 

آدرس هر سایتی از چند بخش معین تشکیل شده که شامل دامین به علاوه پیشوندها و پسوندها می‌شود. وجود پروتکل هم به عنوان بخش امنیتی، نقش فوق‌العاده‌ مهمی را برای یک سایت موفق و قابل اعتماد ایفا می‌کند.  این پروتکل در قالب ssl، برای سایت‌هایی که برای ثبت نام افراد جهت ارائه خدمات، نیاز به دریافت اطلاعات کاربران دارد، به مراتب مهم‌تر است. چرا که تمامی داده‌ها و اطلاعات کاربران، بخشی از حریم خصوصی آن‌ها محسوب می‌شود. 

از آنجایی که امکان کلاه‌برداری‌ از طریق هک کردن سایت‌های فاقد پروتکل ایمنی وجود دارد، این اطلاعات ممکن است مورد سرقت و سوء‌استفاده قرار بگیرند.  سایت‌های دارای سیستم امنیتی، معتمدتر هستند. به همین دلیل سایت‌های مهم و تجاری، همگی برای تضمین ایمنی داده‌ها، از پروتکل ایمنی مانند گواهینامه ssl برخوردارند. به علاوه می‌توان گفت که علت اهمیت گواهینامه SSL برای سایت‌ها، بیشتر به خاطر سلطه اینترنت به زندگی حقیقی است. در نتیجه ایمن‌سازی این فضا، برای جلب اعتماد کاربران، در اولویت قرار می‌گیرد.

در سال‌های اخیر، شاهد گسترش فروشگاه‌های اینترنتی و غیر حضوری بوده‌ایم. به طوری که بخش اعظمی از وجه در جریان، در فضای اینترنتی مورد انتقال قرار می‌گیرد.  همین مسئله کافی است تا بستر اینترنت، به عنوان یک فضای کسب‌و‌کار، بیشتر به جلب توجه کاربران اهمیت دهد و ذهن آنان را نسبت به روندهای در جریان مطمئن سازد.  بنابراین به کارگیری پروتکل ایمنی، به عنوان یک دستاورد امنیتی، به این فرآیند کمک شایانی می‌کند.

نداشتن ssl کاربر رو میترسونه

 

 

در حالت کلی می‌توان دلایل نیاز به تعریف گواهینامه اس اس ال برای سایت را در حوزه‌های اختصاصی زیر عنوان کرد.

برقراری امنیت

در باب امنیت حاصل از تعریف پروتکل ایمنی صحبت زیادی شد. افزایش آمار هک در سایت‌های مختلف، نمونه‌ای از دلایل این دسته بود.  به علاوه این مورد را هم در نظر بگیرید که همواره زیان مالی از خطرات عدم به‌کارگیری گواهی اس اس ال نیست! بلکه در موارد اطلاعاتی که برای ثبت نام در سایت‌ها وارد کردید، با هک، در اختیار سودجویان قرار می‌گیرد. به واسطه این اطلاعات می‌توانند به نام شما به فعالیت‌های آزاردهنده خود رسیدگی کنند و مرتکب جرم‌ شوند.

 

تاثیر مثبت روی سئو

سئو سایت به عنوان عامل پیشرفت و افزایش کاربران، از دیگر زمینه‌هایی است که گواهینامه اس اس ال می‌تواند روی آن تاثیر مثبت بگذارد.

 

افزایش اعتماد کاربران

زمانی که یک سایت ایمنی خود را بالا می‌برد، می‌تواند کاربران خود را نسبت به عملکرد خود راضی کرده و اعتماد آنان را به خود جلب کند. در نتیجه اگر فعالیت خدماتی دارد یا در حیطه فروش محصول کار می‌کند، به کاربران این اطمینان را می‌دهد تا اطلاعات خود را در جهت ثبت نام یا ثبت سفارش، بدون نگرانی وارد کنند.

حال با تمامی توصیفات، می‌توانید بهتر به سوال ssl چیست پاسخ داده و اهمیت آن را برای خود یادآور شوید. 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!