تخفیف طراحی سایت فقط تا پایان این هفته

10 اقدام کاربردی افزایش اعتماد کاربر به فروشگاه اینترنتی

  • 20 خرداد 1400
افزایش فروش اینترنتی

تقریباً تمام شرکت های موفق و دیجیتال مارکتر ها این مسئله را می دانند که اگر نتوانند اعتماد کاربران را نسبت به وبسایت خود جلب کنند خبری از فروش نیست.  در این مطلب یاد میگیرید که چگونه اعتماد کاربران را نسبت به فروشگاه اینترنتی خود جلب کنید.

 

محصول خود را به صورت کامل معرفی کنید

متاسفانه در بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی زمانی که برای مشاهده جزئیات یک محصول بر روی آن کلیک می کنیم نهایتاً یک الی دو خط توضیح در رابطه با آن محصول نوشته شده است و نکته جالب آن که بعضاً آن متن کوتاه هم از وبسایت های دیگر کپی شده است و یا نهایتاً مشخصات فنی را به جای توضیحات محصول درج کرده اند.  یقینا اگر شما خودتان مخاطب چنین وبسایتی باشید از آن وبسایت خرید نمی کنید و ترجیح می دهید از وبسایتی خرید خود را انجام دهید که به طور کامل آن محصول را به شما معرفی کرده باشد.

بنابراین سعی کنید محصولات خود را به صورت کامل معرفی کنید. نگران نباشید، حتی اگر ایده ای برای متن معرفی محصول ندارید، می توانید رایج‌ترین سوال هایی که در رابطه آن با آن محصول از شما پرسیده می شود را به همراه جواب آنها طراحی کنید و به جای متن معرفی محصول در وب سایت خود قرار دهید.

 نکته مهمی که لازم است و آن توجه کنید این است که در تمام فروشگاه های اینترنتی فقط به جنبه های مثبت محصول اشاره می‌شود و جنبه‌های منفی محصول یا ایرادات آن محصول را از نگاه کاربر پنهان می‌کند. حال اگر شما در متن معرفی محصول به ایرادات جزئی محصول خود اشاره کنید باعث می شود تا کاربران راحت تر به فروشگاه اینترنتی شما اعتماد کنند.

 

نماد اعتماد را برای فروشگاه اینترنتی خود دریافت کنید

اگر کاربران نسبت به برند شما شناخت کافی داشته باشند، به هیچ عنوان به نماد اعتماد الکترونیک توجه نمی‌کنند و خرید خود را از وبسایت شما انجام می دهند. حتی برای ثبت سفارش از طریق واتساپ یا دایرکت اینستاگرام اقدام می‌کنند. اما مسئله ای نیست!
 مسئله کاربرانی هستند که از طریق گوگل با شما آشنا می‌شوند و هیچ شناختی نسبت به شما یا برند شما ندارد.  بنابراین حتماً نماد اعتماد را برای وب سایت خود دریافت کنید تا اگر غریبه ای وارد وبسایت شما شد راحت تر بتواند به فروشگاه اینترنتی شما اعتماد کند.

بسیاری از دارندگان فروشگاه اینترنتی می‌دانند که گرفتن نماد اعتماد به میزان فروش آن ها کمک می کند، اما باز هم این کار را انجام نمی دهند چرا که نگران مسائل مالیاتی هستند.  لازم است بدانید از اسفند ماه سال ۹۹ چه برای درگاه‌های اینترنتی واسط و چه برای درگاه‌های اینترنتی مستقیم اخذ کد مالیاتی واجب شده است.

  پس با خیال راحت نماد اعتماد را برای وب سایت خود دریافت کنید. 

 

ضمانت بازگشت وجه را در وب سایت خود اجرایی کنید

اکثر مردم تمایل دارند از فروشگاهی خرید خود را انجام دهند که در بدترین شرایط پول آنها عودت داده شود بنابراین سعی کنید ضمانت بازگشت وجه در فروشگاه اینترنتی خود اجرایی کنید. متاسفانه بسیاری از فروشگاه های اینترنتی در خصوص ضمانت بازگشت وجه فقط به نوشتن این عبارت در گوشه و کناره های وبسایت بسنده می‌کنند و شرایط را توضیح نمی دهند،  که مسلماً بی فایده است لازم است شرایط ضمانت بازگشت وجه را کاملاً واضح و شفاف به کاربران خود توضیح دهید.

به عنوان مثال لازم است بگویید که ضمانت بازگشت تا چند روز پس از خرید قابل اجرایی است و چه شرایطی دارد  در غیر اینصورت نوشتن عبارت ضمانت بازگشت وجه هیچ کمکی به جلب اعتماد کاربران می کند.

 

چهره خودتان را به کاربران نمایش دهید

 اگر به اینستاگرام دقت کنید متوجه می‌شوید که پیج های معروف و پرفروش علاوه بر چهره خود مسائل پشت پرده کسب و کارشان را نیز به کاربران خود نمایش می دهند تا از این راه اعتماد کاربران را  نسبت به خود جلب کنند. بنابراین تلاش کنید در ویدیو های مختلف حتی در ویدیوهای معرفی محصول چهره خود را به کاربرانتان نمایش دهید.

 

داستان سرایی کنید

تمام مردم به داستان علاقه دارند بنابراین سعی کنید در بخش های مختلف وب سایت از داستان سرایی استفاده کنید به عنوان مثال در صفحه درباره ما داستان شکل‌گیری برند تان را به همراه چالش ها و مشکلاتی که در مسیر خود داشتید به کاربران بازگو کنید، تا کاربران راحت تر به مجموعه شما اعتماد کنند. حال اگر بتوانید داستان‌نویسی را در رابطه با محصولات خود رعایت کنید می توانید به راحتی میزان فروش محصولات تان را افزایش دهید.

به عنوان مثال اگر کار شما فروش عسل طبیعی است لازم است به کاربران خود توضیح دهید که هر کدام از اصل های شما مربوط به کدام ناحیه از ایران است،  در آن ناحیه چه گیاهی بیشتر رشد می کند، عسل ها را چگونه برداشت کرده اید، چگونه بسته بندی و ارسال میکنید.
حتی می توانید در رابطه با کیفیت عسل خود به کاربران توضیح دهید و روش های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی را به کاربران خود آموزش دهید.

 

به رایج ترین سوالات کاربران پاسخ دهید

 بسیاری از کاربران سوال هایی را دائماً از شما می پرسند که کاملاً بدیهی و تکراری است به عنوان مثال اینکه سفارش چند روزه به دستشان می رسد یا سفارش چگونه ارسال می شود یا مواردی از این دست. پس سعی کنید تمام این سوالات را به همراه جواب در صفحه معرفی محصول یا در یک صفحه جداگانه در وبسایت خود قرار دهید  تا کاربر احساس کند که شما به تمام مسائل و چالش های او فکر کرده‌اید.

 

محتوای خوب تولید کنید

 متاسفانه بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی تمرکز خود را فقط بر روی صفحه معرفی محصول می گذارند و از مطالب مفید و دانستنی ها یا اصطلاحاً وبلاگ غافل می شوند.  به عنوان مثال اگر کاربری بخواهد از یک فروشگاه اینترنتی گل و گیاهی را خریداری کند ترجیح می‌دهد از فروشگاه خرید را انجام دهد که در کنار فروش محصول، شیوه‌هایی را برای نگهداری از آن گل گیاه به او آموزش دهد. بنابراین سعی کنید مطالب مفیدی را در بخش وبلاگ وبسایت خود منتشر کرده و مطالب مرتبط با هر محصول را در صفحه معرفی هر محصول نمایش دهید.

 

چت آنلاین را برای وب سایت خود راه اندازی کنید

در تمام وب سایت ها صفحه به عنوان تماس با ما وجود دارد که کاربران می توانند سوال های خود را از طریق این صفحه با واحد فروش یا پشتیبانی در میان بگذارند.  اما متاسفانه کاربران بی حوصله هستند و زمانی که یک سوال در رابطه با محصول شما دارند ترجیح می دهند به ساده ترین شکل ممکن آن سوال را از شما مطرح کنند، که ساده ترین روش برای ایجاد ارتباط بین شما و کاربر چت آنلاین است.

 علاوه بر چت آنلاین میتوانید لینک پشتیبانی واتساپ را در گوشه‌ای از وبسایت خود به صورت شناور تعبیه کنید.

 

نظرات خریداران قبلی را در وب سایت خود قرار دهید 

هیچ کاربری تمایل ندارد اولین شخصی باشد که محصول شما را خریداری می کند. بنابراین از خریداران محصول خود خواهش کنید تا نظرات خود را در رابطه با محصول خریداری شده به شما انتقال دهند و شما آن نظرات را در وبسایت خود منتشر کنید. اما متاسفانه کاربران ایرانی تمایل چندانی به ارسال نظر در رابطه با محصول خریداری شده ندارند بنابراین لازم است آنها را تشویق کنید که در صورتی که نظر خودشان را ارسال کنند کیف پولشان را به میزان مشخصی شارژ کنید.

 

گواهی ssl را برای وب سایت خود دریافت کنید

می توان گفت چند سالی است که برخورداری از گواهینامه ssl واجب شده است. در صورتی که نمی دانید این گواهی چیست، تنها به این نکته اشاره می کنم که این گواهی باعث می شود وب سایت شما با https شروع شود  و اگر وبسایت این گواهی را نداشته باشد، در کنار آدرس وب سایت عبارت not secured تایپ می شود که مطمئناً باعث عدم اطمینان کاربر میشود.  بنابراین سعی کنید که حتما این گواهی را برای وب سایت خود دریافت کنید

دیدگاه خود را بنویسید :